Eesti Looduse fotovõistlus
2005/2   Eesti Looduse
   viktoriin


   Eesti Looduse
   fotovõistlus 2012
   AIANDUS.EE

Eesti Loodus
POSTER EL 2005/2
Inimene kui kroon

Kui armsam sulle silma vaatab ja naeratab, siis mõtled, kui ilus ta on. Kui meistrimees roogkatusesse viimaseid kahlusid paigutab, mõtled: küll on osavad mehed. Kui kuulad mõnusat lõõtspillimängu, imestad, milliseid helivigureid küll luua osatakse.

Öeldakse, et inimene on looduse kroon. Sellistele kaunitele asjadele mõeldes nii tundubki. Inimene on justkui kaunis kroon looduse peas, täis säravaid omadusi nagu kalliskive.

Kuid sellel kroonil on ka pahupool. Kuskil viskuvad delfiinid ja vaalad merest põgenedes rannale. Hiidlained toovad hävingut. Puhast vett ja õhku jääb järjest vähemaks. Öeldavasti oleme liiga kaugele läinud: piir on ületatud.

Lapsepõlves sirgusid minu koduvärava taga suured männid. Koolist koju jõudes käisin nende ladvaharude vahel maailma vaatamas ja teinekord tukastasingi seal. Ühel päeval avastasin, et puudele on kirvega löödud sälgud ja paljastatud pinnal laiutas suur sinine templijälg. Kohutav! Panin kiiresti kooretüki vaigupisarate külge ja lootsin nii väga, et raiujad ei mäleta ning jätavad need puud alles. Kuid asjata. Nutsin kibedasti. Aeg on läinud edasi ja puude asemele rajatud teegi juba rohtu kasvanud...

Imelik. Inimene peaks ju olema kroon. Aga see kroon muudkui laiendab ahnelt oma haaret, imedes aplalt elujõudu loodusest, mis on muutunud järjest äbarikumaks ja juba põlvili surutud. Kroon tuhmub ja pitsitab.

Muhu- ja Saaremaa loodus on imeilus ja looduspiltnikuna tahan sellest teistele jutustada. Ilma selleta ei saa, lausa pakitseb. Inimesena ja ka looduspiltnikuna teeb mind hingelt rikkamaks mõte, et nii kauni kunstiteose taga, kui seda on Eestimaa loodus, on ka suurepärane Kunstnik, kes on meid asetanud loodusele krooniks. See teeb alandlikuks ning paneb mõtlema, milline kroon siis mina olen.

Suursugune ristpart, kes parajasti hommikuse kümbluse järel Muhus Koguva rannavees oma sulestikku kohendab, on pildistatud ustava Canon EOS 10D-ga ja Sigma 100–300mm f4 objektiiviga. Kõrged kalamehesaapad lubasid koos varjendiga lähemale sügavasse vette hiilida. Statiivijalad mutta vajutatud, saigi see pilt võetud. Canoni digikaamera ekraani vaadates sain kinnituse, et unistuste pilt õnnestus.Tõnu Ling
28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012

Loe Uudistajat
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet