Eesti Looduse fotov�istlus
12/2002



   Eesti Looduse
   viktoriin




   AIANDUS.EE

Eesti Loodus
EL KÜSIB EL 12/2002
Kuidas edendada loodusharidust?

Loodusharidusena mõistan loodusega seotud teadmiste, oskuste, hoiakute ja väärtuste süsteemset edastamist. Loodusharidus peaks tagama looduse tundmise ja arusaamise, et inimene on osa looduse suurest tervikust, et loodus on kultuuri ja majanduse alus.

Loodushariduse edendamine tähendab minu jaoks seda, et üha enam inimesi sõlmib sinasõpruse loodusega. Sõprus eeldab tundmist, mõistmist ja hoolimist; sinasõprus loodusega muudab elu tervemaks, arukamaks ja õnnelikumaks.

Kõige olulisem osa on küll üldhariduskoolil, aga seal jääb sinasõprus loodusega siiski sageli sõlmimata, sest teoreetiline koolitarkus, mis varustab õpilase teadmistega, ei taga emotsionaalset suhet loodusega.

Üldhariduskooli kõrval tegelevad loodusharidusega kõrgkoolid, kaitsealad, keskkonnateenistused, linnade loodusmajad, riigimetsa majandamise keskus, muuseumid, valitsusvälised organisatsioonid, ettevõtjad jm. Tegevus on sageli projektipõhine ega taga alati süsteemsust ja süstemaatilisust.

Arvan, et igas maakonnas peaks looma praegustest võimalustest lähtudes vähemalt ühe loodushariduse keskuse – looduskooli või loodusmaja –, kes korraldaks kogemuslikke ja elamuslikke programme looduses. Oluline on teha täienduskoolitust, et õpetajad julgeksid ja oskaksid õpilastega loodusesse minna.

Samuti on vaja koostada häid õppematerjale. Kogu tegevuse koordineerimiseks tuleks luua haridus-ja keskkonnaministeeriumi koostöös töörühm, kuhu peaksid kuuluma loodus- ja keskkonnaharidusega tegelevate institutsioonide ja organisatsioonide esindajad.

Joseph Cornell on raamatus “Sharing Nature with Children” kirjutanud: “Kirjeldamatu õie ilu, kõrguses lendava linnu graatsia, tuule mühin puudes: üks kord või siis mõni teine kord elus puudutab loodus sind, mind ja meid kõiki oma täiesti erilisel isiklikul moel. Tema ääretu müstika avaneb meile hetkeks ja me kogeme uimastavat puhtust, mis meenutab meile, et Elu on märksa võimsam kui inimeste väikesed toimetused.” Usun, et looduse puudutust tundnud otsustaja lühendab meetri võrra ehitatava staadioni jooksurada, et jätta kasvama ilus puu: ta on sõlminud sinasõpruse loodusega.



Eesti loodushariduse seltsi juhatuse liige Asta Tuusti
28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012