Eesti Looduse fotovõistlus
01/2002   Eesti Looduse
   viktoriin


   Eesti Looduse
   fotovõistlus 2012
   AIANDUS.EE

Eesti Loodus
SÕNUMID EL 01/2002
Värvuke ülendati aasta linnuks.

2002. aasta linnu au Eestis jagavad kaks liiki – põld-varblane ja koduvarblane. Kuna mitmel pool mujal maailmas on nende meile nii igapäevaste lin-dude arvukus tub-listi vähenenud, on meilgi viimane aeg saada ülevaade oma varblaste seisundist.

Eesti Ornitoloogiaühing nimetas aasta linnu kaheksandat korda. Alates 1995. aastast on nimistus rukkirääk, suurkoovitaja, sookurg, must-toonekurg, kirjurähnide perekond, suitsupääsuke ja kiivitaja.

Maailmas on see tava palju pikema ajalooga. Ent asja mõte on ikka üks: juhtida avalikkuse tähelepanu lindudele ja nende kaitse vajadusele ning esmajoones mõnele liigile. Varblaste näitel on väga hea seletada kriteeriume, mille põhjal aasta lindu valitakse. Ühelt poolt on tegemist kena ja üldtuntud linnuga, kelle jälgimine on jõukohane gale loodusesõbrale. Samas on ilmselge, et varblaste käekäik pole kuigi kiiduväärne. Aga sellise inimkaasleja kehv seisukord võib olla ohumärk ka “looduse kuningale ” endale.

Inglismaal on värvukeste olukord eriti halb. Osa sealseid uurijaid arvab, et süüdi on inimene: mürke kasutatakse liiga palju, isegi koduaias. See hävitab nii umbrohud, mille seemneist saavad olulist kehakinnitust vanad varblased, kui ka putukad, kes on hädavajalik nokapooline poegade tiivule upitamisel. Teised linnukaitsjad kahtlustavad, et kurja juur peitub hoopis mõnes seni tundmatus tõves. Välja on pandud koguni auhind sellele, kes selgitab tõe.

Eestis on mõlemad varblaseliigid olnud liiga tavalised selleks, et neid täpselt kokku arvata … Siiski on enamik linnusõpru tõdenud põgusat varblasesoo taandumist. See võib viia olukorrani, kus on juba hilja midagi parandada. Vast aasta pärast on asi selgem: et kodu-ja põldvarblast lähemalt uurida, on EOÜ juhatuse esimehel Jaanus Eltsil kavas kokku panna mahukas programm.

Igatahes tänavusi aasta linde tutvustav voldik ja kleebis on ornitoloogiaühingul juba valmis trükitud.EOÜ
28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012

Loe Uudistajat
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet