Eesti Looduse fotov�istlus
09/2003



   Eesti Looduse
   viktoriin




   AIANDUS.EE

Eesti Loodus
EL küsib EL 09/2003
Kas 150-aastasel LUSil on veel kohta Eesti looduseuurimise süsteemis?

Kindlasti on seda küsinud endalt paljud LUSi liikmed, kui nad üldkoosoleku pooltühjas saalis nukralt vanu aegu meenutavad, mil Vanemuise ring või zooloogia auditoorium olid seltsi rahvast tulvil. Kas siis tõesti on aeg ümber? Ütlen kohe, et mina nii ei arva! Muidugi, elu ja inimesed on viimase tosina aastaga palju muutunud. Loodus “müüb” ning seda võimalust on rutanud kasutama üha uued ja uued loodusele suunatud MTÜd, uurimisasutused, hariduskeskused, fondid jne. Ka LUSi rüpest on võrsunud elujõulisi loodusega tegelevaid seltse ning ühinguid. Kõik see on kindlasti ahendanud LUSi tegevusniðði. Kuid neil uutel organisatsioonidel on ka mitmeid ühiseid eesmärke LUSiga ja seepärast näeb enamik meie seltsi liikmeid neis pigem liitlasi kui konkurente.

Kas LUSi niðð võib aheneda olematuks? Kindlasti mitte! Erinevalt paljudest teistest loodusele orienteeritud seltsidest on LUS eeskätt teadusselts; rakendame eesti loodusteadlaste potentsiaali, mille riiklikud instantsid on jätnud kasutamata. See on meie teadlaste südametunnistusele ja erapooletusele toetuv jõud, mis suudab vastu seista väljast tulevale bürokraatlikule looduspoliitikale, kui see ei sobi Eesti eripäraga.

Oma väljaannetega aitab LUS elus hoida eestikeelset teaduskirjandust ja terminoloogiat. Noorteadlased leiavad siin ühise akadeemilise keele vanemate kolleegidega. Hea näide on iga-aastased teoreetilise bioloogia kevadkoolid.

Meie vanima loodusteadusliku seltsi tulevikku kindlustavad peale seltsi liikmeskonna veel kolm alustuge. Esiteks seltsi loodusteaduslik, kogu Baltikumis unikaalne raamatukogu, kus on üle 160 000 trükise. Raamatukogu on elus üksnes tänu LUSi väljaannete vahetusele üle saja välisasutusega: aastas täieneb kogu aastas ligikaudu 700 raamatu ja ajakirjanumbriga, mille koguväärtus on umbes 200 000 krooni. Teine sammas on seltsi oma maja Tartus Struve 2 ja kolmas Eesti teaduste akadeemia iga-aastane toetusraha. Kõige selle positiivse taustal olen kindel, et inimeste järjest suurenev töökoormus ja hõivatus ei suuda LUSi elu halvata.



Tõnu Möls, Eesti looduseuurijate seltsi president
28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012