Eesti Looduse fotov�istlus
01/2004



   Eesti Looduse
   viktoriin




   AIANDUS.EE

Eesti Loodus
EL KÜSIB EL 01/2004
Kuidas edeneb Eestis samblasõprade liikumine?

Samblaid on Eestis määratud ja uuritud juba 18. sajandi keskpaigast alates. Siiski on see viimase ajani jäänud väheste pühendatute pärusmaaks. Uue eestikeelse samblamääraja ilmumine on parandanud sammalde tundmist ka laiemas loodushuviliste seltskonnas. 1998. aastaks oli kujunenud piisavalt suur huviliste ring, et hakata välja andma sammaldest huvitatud inimeste tegevust kajastavat Interneti-lehte looduseuurijate seltsi botaanikasektsiooni juures.

Algatusrühma kuulus tosin amatöör- ja õppinud brüoloogi ning kokkuleppel valiti ajalehe pealkirjaks “Samblasõber”. See ilmub kord aastas jõulude ajal, siis, kui on aeg aasta jooksul tehtu kokku võtta.

Leht tutvustab nii meie kui ka teiste riikide samalaadsete seltside ja samblahuviliste töid ning tegemisi. Samas oleme püüdnud igas numbris pakkuda lugemiseks ka laiemat huvi äratavaid tõsisemaid artikleid ja ülevaateid samblamaailmast. Seni oleme lehte kokku pannud koos Nele Ingerpuuga, kõikide samblahuviliste kaasabil. Ajaleht on kättesaadav aadressil http://moritz.botany.ut.ee/bruoloogia/

Kuid paljalt lehelugemisest ei piisa, et looduses neid pisikesi taimi ära tunda. Kõigepealt sai mälu värskendamiseks korraldatud kevadisi väljasõite, millest on praeguseks välja kasvanud samblasõprade kokkutulekud. Esimene selline peeti Kanakülas 2000. aastal. Möödunud aasta maikuus toimus juba neljas. Kui esimesel oli osalejaid viis, siis nüüdseks on see arv viiekordistunud.

Oleme püüdnud valida piirkondi ja kooslusi selliselt, et saada kõige mitmekesisem ülevaade sammaldest, õppida tundma uusi liike ja tunda rõõmu vanade tuttavate kohtamisest. Nii oleme käinud Kõrvemaal lühikuparde jahil, Käsmus mööda Edmund Russowi (maailmas tunnustatuim Eesti sfagnoloog) radasid ja tutvunud turbasammalde perekonna liigirikkusega. Viimati käisime uudistamas Endla looduskaitseala piiridesse jäävaid allikaid ja õppisime madalsoo-samblaid.

Eesti samblasõprade aktiivsusest annab märku seegi, et eelmisel suvel korraldati Eestis Põhjamaade brüoloogide seltsi aastaekskursioon. Kuue päeva jooksul tutvustasime külalistele siinseid kauneimaid kooslusi ja huvitavamaid samblaid.

Talvine aeg on samblasõpradele üsna vaikne, korrastatakse suve jooksul kogutut, aga valmistutakse ka uuteks ettevõtmisteks.



Kai Vellak, EPMÜ zooloogia ja botaanika instituudi vanemteadur
28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012