Eesti Looduse fotov�istlus
06/2002



   Eesti Looduse
   viktoriin




   AIANDUS.EE

Eesti Loodus
EUROOPA HARULDUSED EL 06/2002
Hink

Väike hink ei paku töönduslikku huvi, seepärast puuduvad ka väga täpsed andmed tema leviku kohta. Aga et ta on kogu Euroopas levinud hajusalt, siis hoitakse tal silma peal. Eestis on hink kantud punasesse raamatusse määratlemata staatusega liigina.


Hink (Cobitis taenia) kuulub karpkalaliste seltsi (Cypriniformes) hinklaste sugukonda (Cobitidae). Meil on selle sugukonna suurim esindaja vingerjas, kellest oli juttu Eesti Looduse selle aasta jaanuarinumbris (lk. 38).

Kuidas teda ära tunda? Hingul on küll omanimelisele sugukonnale iseloomulik suhteliselt pikk sale keha ja poisetega ümbritsetud suu, ent ta jääb vingerjale tublisti alla nii suuruselt (pikkus harva üle 12 cm) kui ka poisete arvult (kolm paari). Poised on üsna lühikesed, üks paar suu nurkades, kaks paari ninamiku tipul. Hingu tähtsaim liigiomane tunnus on kummagi silma all paiknev liikuv kahetipuline oga, mis muutub hästi tuntavaks sõrmega tagant ettepoole tõmmates.

Hingu keha katavad väga väikesed (luubiga nähtavad) soomused. Isastel on rinnauime teine kiir jämenenud ja uime siseküljel nahapaksend. Kahvatukollase (liivakarva) keha külgedel on rida (10–18) tumepruune laike, helehallil selja- ja sabauimel aga tumedate täppide ristiread. Teised uimed on kollakad.

Levila on hingul vingerja omast palju laiem: see ulatub Portugalist Lõuna-Rootsi ja Lõuna-Soomeni, ida poole koos Siberi alamliigiga (Cobitis taenia sibirica) Aasia mandri servani, haarates ka Sahhalini ja Jaapani saared. Eestis elab hink paarikümnes aeglase vooluga jões ja ojas ning ligemale kolmekümnes järves, teda võib leida ka magestunud merelahtedes. Saare- ja Hiiumaal näib hink seniseil andmeil puuduvat.

See kala eelistab selget vett, liivast või savist põhja. Ta peitub veetaimede vahele, puurontide alla või uuristub põhja, jättes ainult pea välja. Talvitub sügavamates kohtades.

Elukäik. Eestis saavad emashingud suguküpseks tavaliselt 3–4-aastaselt, mil nende kogupikkus (ninamiku tipust sabauime lõpuni) küünib 7–9 sentimeetrini. Isased hakkavad kudema aasta nooremalt (6–8 cm pikkuselt). Kudemine algab harilikult juuni esimesel poolel, kui vee temperatuur on 16–18 °C, ja lõpeb juulis. Koelmuks sobivad madala veega (0,3–0,8 m) taimestikurikkad kohad. Kahvatukollased 1,2–1,5 millimeetrise läbimõõduga marjaterad lastakse veetaimedele kas korraga või kahe portsjonina. Kokku koeb hink ühe pulmaperioodi jooksul kuni 3000 marjatera, suhteline viljakus (marjaterade arv kehakaalu ühe grammi kohta) 150–200.

Mari inkubeerub suviselt soojas vees enamasti vaid 2–4 ööpäeva. Koorunult on vastsed 5–6 mm pikad, välislõpustega. Algul lebavad nad mõne päeva põhjas ning hakkavad siis pärast kosumist toitu otsima. Teiste meie kaladega võrreldes on hingu vastseiga pikk, maimuks moondub ta alles hilissügisel või isegi talvel.

Kasvab hink üpris aeglaselt: aastaselt on ta meil tavaliselt 4,7–5,8 cm pikkune ja 0,5–1 g raskune, kolmeaastastelt 9–10 cm ja 4–6 g, viieaastaselt 11–12 cm ja 8–11 g. Erandjuhul võivat hink olla paari sentimeetri võrra pikem ja kaaluda kuni 60 grammi. Nagu enamikule kaladest tüüpiline, kasvavad emashingud isastest kiiremini ja elavad neist kauem.

Toitub see kala vastse- ja maimueas peamiselt vetikatest ja põhja lähedusse hoiduvatest zooplankteritest, suuremate jõud käib üle ka putukavastsetest ja muust põhjaloomastikust; menüüs on veel oluline detriit – surnud organismide osakesteks lagunenud jäänused veekogus. Akvaariumis kohaneb hink hästi kuivtoiduga.

Töönduslikku tähtsust hingul pole. Harrastuskalastajad kasutavad teda mõnikord elussöödana. Hinku on võrdlemisi lihtne pidada akvaariumis. Teda on kasutatud ka katseloomana.


Ervin Pihu (1930) on ihtüoloog. Lõpetanud 1955. aastal Tartu ülikooli bioloog-zooloogina ning töötanud sellest ajast zooloogia ja botaanika instituudis, sealjuures 1961. aastast Võrtsjärve limnoloogiajaamas. Üks peamisi uurimisvaldkondi on olnud kalade bioloogia: kasvutempo, sigimine, toitumine, arvukusdünaamika ja selle reguleerimine.



Ervin Pihu
28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012