Eesti Looduse fotovõistlus
2012/12   Eesti Looduse
   viktoriin


   Eesti Looduse
   fotovõistlus 2012
   AIANDUS.EE

UUDISED
Kaunis kuldking võeti rangema kaitse alla

KESKKONNAMINISTEERIUM
Avalikkussuhete büroo, tel 626 2811
30. juuli 2002

Valitsus otsustas oma tänasel istungil tunnistada kehtetuks 1994. aastal valitsuse määrusega kinnitatud II kategooria kaitsealuste liikide ja kivististe loetelu ning kehtestas uue.
Eelmise määruse sundis keskkonnaministeeriumi looduskaitseosakonna spetsialisti Riinu Rannapi sõnul kehtetuks tunnistama see, et kui eelmise aasta lõpus kaitstavate loodusobjektide seadust muudeti, täiendati ühtlasi ka I kategooria kaitsealuste liikide nimekirja, kuhu toodi üle seni II kategooria kaitsealuste liikide hulka kuulunud suur- ja väike-konnakotkas.
"Oli seis, kus suur- ja väike-konnakotkas olid korraga kahes nimekirjas, seetõttu oli vaja ka II kategooria kaitsealuste liikide nimekirja muuta. Lisaks sellele lisati II kategooria taimeliikide nimekirja kaunis kuldking ning arvati välja taimeliik Blytti tõmmuhammas," ütles Rannap.
Suur- ja väike-konnakotkast on vahepeal põhjalikult uuritud ning on selgunud, et neid tuleb rangemalt kaitsta. I kategooriasse kandmine tähendab seda, et liigi pesapuu ümber on automaatne kaitsetsoon, II kategooria puhul see nii ei ole.
Peamiselt puisniitudel esineva kauni kuldkinga kasvutingimused on viimase kümnendi jooksul tunduvalt halvenenud.
"Puisniidud kasvavad kinni ning võsastuvad. Eelmisel aastal valmis kauni kuldkinga kaitsekorralduskava, kus tehti ettepanek liigi kaitsekorda muuta ja tugevdada," sõnas Rannap.
EPMÜ Zooloogia ja Botaanika Instituudi teadlaste ettepanekul on II kategooria kaitsealuste liikide nimekirjast jäetud välja taimeliik Blytti tõmmuhammas, kuna täpsustatud andmete põhjal seda liiki Eestis ei esine.
"Kunagi üks leid Eestis oli, kuid ilmselt oli see valesti määratud. Nüüdseks on tõestatud, et seda liiki meil ei leidu," ütles Rannap.
Kaitsealused liigid, kivistised ja mineraalid jaotatakse kaitsekorra ranguse ja eripära järgi I, II ja III kategooriasse. I kategooria liigid on hästi range kaitse all ning kõigile selle nimekirja liikidele moodustatakse leiu- ja kasvukohtadesse kaitsealad. II kategooria liigid on ohustatud ning selle nimekirja liikidele on võimalik nende kasvukohta või pesapaika moodustada kaitsealasid.

Agnes Aaslaid
Avalikkussuhete büroo spetsialist
Tel 626 2811, 050-91630
28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012

Loe Uudistajat
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet