Eesti Looduse fotovõistlus
2012/12   Eesti Looduse
   viktoriin


   Eesti Looduse
   fotovõistlus 2012
   AIANDUS.EE

UUDISED
Arvutite taaskasutus Ameerika moodi

Basel Action Network on oma veebilehele üles riputanud uurimuse ja Hiinas tehtud fotod, mis süüdistavad otseselt Ameerika Ühendriike kõrgtehnoloogilise rämpsu kaelamäärimises Aasia riikidele.
Ülemaailmse keskkonnaõigluse eest ja mürgiste jäätmetega kauplemise vastu võitlev Basel Action Network (BAN) ning elektroonikatööstuse jätkusuutlikku ja tervislikku arendamist propageeriv Silicon Valley Toxics Coalition (SVTC) avaldasid koostöös Aasia keskkonnaorganisatsioonidega äsja ühisuuringu, mis kinnitab, et hiigelkogused ohtlikku “e-rämpsu” – vanu arvuteid, paljundusmasinaid, printereid jmt. – eksporditakse Hiinasse, Pakistani ja Indiasse väidetavalt taaskasutusse. Tegelikult seisneb see “taaskasutus” seadmete lammutamises kõige primitiivsemate ning inimese tervisele ja keskkonnale äärmiselt ohtlike meetoditega.
Lähemalt kirjeldatakse olukorda Hiina Guangdongi provintsi piirkonnas nimega Guiyu, Lianjiangi jõe ääres, kus umbes 100 000 rändtöölist püüavad Põhja-Ameerikast sisseveetud vanadest seadmetest väärtuslikumaid osi kätte saada. Rapordi autorite sõnul kasutavad töölised “19. sajandi tehnoloogiaid, et käidelda 21. sajandi jäätmeid”. “Taaskasutustööde” hulka käib juhtmete põletamine, mille käigus tekivad ohtlikud aromaatsed süsivesinikud ja dioksiinid, kulla eraldamine kuuma “kuningvee” – kontsentreeritud lämmastik- ja soolhappe seguga, vähkitekitavate toonerite eemaldamine printeritest, pliid ja fosforit sisaldavate monitoride purustamine jmt., kusjuures mingeid kaitsevahendeid inimestel pole, kõnelemata teadmistest oma tegevuse võimaliku ohtulikkuse kohta. Uurimisrühm nägi hiiglaslikke “e-rämpsu” mägesid ja välju jõgede ja kanalite kaldail ning avamaastikel. Guiyu piirkonna kaevuvesi on 30 kilomeetri raadiuses joogiks kõlbmatu, nii et seda tuleb kaugemalt kohale vedada.
BAN-i koordinaator Jim Puckett nimetab nähtut “küberajastu luupainajaks”: “Selle asemel, et kohutav äri keelata, õhutab USA valitsus seda pigem tagant, et vältida tegelike lahenduste otsimist riigis iga päevaga aina suureneva hulga vananenud arvutite tõeliseks taaskasutuseks.”
Aprillis valmis BAN-il ka samu probleeme käsitlev 23 minuti pikkune videofilm.
Vt. http://www.ban.org


28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012

Loe Uudistajat
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet