Eesti Looduse fotovõistlus
2012/12   Eesti Looduse
   viktoriin


   Eesti Looduse
   fotovõistlus 2012
   AIANDUS.EE

UUDISED
Keskkonnaorganisatsioonide pressiteade

KESKKONNAORGANISATSIOONID
Eesti Roheline Liikumine, Eestimaa Looduse Fond, Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering, Eesti Noorte Looduskaitse Ühing, Pärandkoosluste Kaitse Ühing, Eesti Üliõpilaste Keskkonnakaitse Ühing "Sorex"

Pressiteade
31. oktoober 2002

Kolm on kohtuseadus - keskkonnaminister Kranich peab tagasi astuma. Lahemaa rahvuspargis jätkub ebaseaduslik raie


Eesti keskkonnaorganisatsioonid soovitavad keskkonnaministril tagasi astuda. Põhjuseks on Lahemaa Rahvuspargis, Luige kinnistul toimuv järjekorralt kolmas ebaseaduslik metsaraie 2002. aasta jooksul. Kui esimene röövraie põhjustas keskkonnakaitsjates nördimust ja teine lootusetust, siis käesolev, kolmas juhtum tõi selguse selles, et metsakaitses on olukord lubamatult halb. Keskkonnaorganisatsioonid on juba alates metsaseaduse vastuvõtmisest 1997. aastal kutsunud ministreid üles seda toimivaks muutma. Metsanduses ja looduskaitses minister Villu Reiljani valitsemisajast kestev korralagedus ja juhtimisvaakum on otseselt põhjustatud keskkonnaministrite tahtmatusest ministeeriumi juhtida ja keskkonna kaitsmist tagada. Pole kindel, kas ettevõtjate huve kaitsva Reformierakonna poliitika võimaldab keskkonnaministri kohuseid täita.

Lahemaa Rahvuspargi piiranguvööndis möödunud nädalal taasalanud ebaseaduslik raie on sellel kinnistul käesoleva aasta kolmas rikkumine. Loksa vallas Kotka külas Luige kinnistul on metsa ebaseaduslik raie avastatud ja peatatud juba käesoleva aasta aprillis ja juulis. Kokku on laastatud üle 80 ha kaitsealust metsa. Kohal on käinud politsei, keskkonnainspektsioon, ministeeriumi ametnikud; asja on ulatuslikult kajastatud ajakirjanduses. Kahjuks on ministeerium hambutu probleemiga tegelema. Selleks pole tahet või aega, mis annab tuult tiibadesse ka teistele metsavarastele. Näiteks trahvis keskkonnainspektsioon mais kinnistu omanikku Margo Klementat üle 50 ha kaitsealuse maa lagastamise eest 4800 krooniga. Miljonitesse kroonidesse ulatavate kinnistutega manipuleeriva metsarüüstaja Klementa trahvimisel oli ametnike hinnangul leevendavaks asjaoluks "alalise rahalise sissetuleku puudumine."

Vaatamata ametisse määramise järel antud lubadustele pole minister Kranich suutnud korrastada metsanduses ja looduskaitses toimuvat korralagedust. Nelja aastaga Riigikogusse jõudnud metsanduse arengukava on üldsõnaline deklaratsioon, mis ei muuda olukorda. Ministri ametisse asumisel lubatud metsaseaduse parandusprojekti pole tänaseni, kitsas ametnike ringis valmiv seaduseprojekt ei kannataks ilmselt avalikku kriitikat. Valmiv looduskaitseseadus ei taga loodusväärtuste kaitset
väljaspool kaitsealasid. Jätkuvalt ehitatakse ranna- ja kaldakaitsevöönditesse maju ning need ebaseaduslikud ehitised püsivad.

Keskkonnaminister ei suuda Eesti vanima rahvuspargi loodust kaitsta, veel suurem lagastamine toimub Eesti metsades tervikuna. Eesti Rohelise Liikumise hinnangul toodetakse kolmandik Eesti puidust erinevaid seadusi rikkudes. Keskkonnakaitsjad paluvad sekkuda loodusesõbrast valitsusjuhil Siim Kallasel ja tagada Lahemaa Rahvuspargi kaitse. Valitsusjuht Kallas peaks andma ka hinnangu ministri pädevusele ja töö tulemuslikkusele.

Eesti Roheline Liikumine
Eestimaa Looduse Fond
Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering
Eesti Noorte Looduskaitse Ühing
Pärandkoosluste Kaitse Ühing
Eesti Üliõpilaste Keskkonnakaitse Ühing "Sorex"

Lisainfo:
Peep Mardiste (Eesti Rohelise Liikumise juhatuse esimees): pepe@ut.ee,
050-78111 Toomas Trapido (Eestimaa Looduse Fondi tegevdirektor):
toomas@elfond.ee, 055-570010
28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012

Loe Uudistajat
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet