Eesti Looduse fotovõistlus
2012/12   Eesti Looduse
   viktoriin


   Eesti Looduse
   fotovõistlus 2012
   AIANDUS.EE

MT� LOODUSAJAKIRI UUDISTAJA

UUDISTAJA
22. november 2005


UUDISTAJA SOOVITABEesti Loodus
11/2005

Eesti Loodus külas kassikakul

EL novembrinumbri kaanelt vaatab vastu kõrvukas suurispeakull – kassikakk. Temast, Euroopa suurimast kakulisest, on ka selle numbri pikim lugu: Rein Nellis heidab pilgu kassikaku eluolusse ja tulevikku Eestis. Andres Kuresoo kirjutab lindharuldusest – niidurüdist –, kes võib meie silme all paari järgmise aastakümnega lihtsalt ja märkamatult kaduda. Ülo Tamm tutvustab aasta puu – haava lähemaid sugulasi laias ilmas.
Kuidas hinnata radioaktiivse süsiniku meetodit tänapäeval? Nii küsib Jaan-Mati Punning, meenutades ligi 40 aasta möödumist tookord uudse metoodika kasutuselevõtust Eestis ning vaagides selle rakendusvõimalusi. Elle Roosaluste meenutab meie taimestiku kaitse minevikku ja hindab nüüdisaega.
Roland Müür kirjeldab hiljuti loodud Muraste looduskaitseala Tallinna lähikonnas: ühe peamise väärtusena kaitstakse seal lõiku Balti klindist.
Kokkuvõte selle aasta loomafotokonkursist, postrina selle konkursi võidutöö Sven Zaèekilt. Tööjuhendina Reet Tiirmaalt õpetus, kuidas ära tunda pealtnäha üliharuldast loodusnähtust – meteoriiti. Urmas Abel kutsub otsima Jussi järvi Põhja-Kõrvemaal.
Intervjuu Toomas Tammaruga, essee Tiit Kändlerilt.
Eesti Loodus

Kuulutatakse välja Eesti Looduse loomafoto konkursi võidutööd

Loomafoto 2005
võidutöö
I preemia: Sven Zaèek

Eesti Looduse loomafotokonkursi lõpuõhtu toimub täna, 23. novembril Tartu ülikooli raamatukogu saalis algusega kell 14. Kavas saja parema pildi vaatamine, auhindade jagamine ning ettekanded fototehnikast. Saab vaadata Arne Adra pildiprogrammi “Eesti energiad”. Laulab ja mängib Jaak Tuksam.
Kõik huvilised on oodatud.
Loomafoto 2005 Mati
Kose
II preemia: Mati Kose
Eesti Loodus


UUDISED

Keskkonnasõbralike tegude eest 80 tuhat krooni

Keskkonnaministeerium korraldab reedel, 25. novembril kell 11 piduliku auhinnatseremooniast, kus antakse üle rahalised preemiad viimase aasta jooksul elluviidud silmapaistvatele keskkonnategudele. Eriliste ja silmapaistvate keskkonna heaks tehtud tegude eest jagatakse välja 80 tuhat krooni.
Preemiad antakse välja kahes kategoorias: “Aasta keskkonnategu 2005" ja “Aasta keskkonnateoke 2005". Keskkonnateo kategoorias hindas žürii laiemale üldsusele suunatud projekte, kampaaniaid jne. Keskkonnateokese kategoorias tunnustatakse aga laste- ja noorteprojektidega tegelevaid keskkonnasõpru.
Keskkonnateo konkursist on saamas Keskkonnaministeeriumi kena traditsioon. Võrreldes eelmise aastaga on meie kandidaatide hulk tõusnud enam kui kahekordseks. Kui eelmisel aastal oli 17 nominenti, siis sel korral tuli hinnata 37 kandidaadi keskkonnategu. Konkursi võitja(d) selgitas välja 11-liikmeline toimkond: lisaks Keskkonnaministeeriumi esindajatele olid hindamiskomisjoni palutud Kaja Lotman, Fred Jüssi ja Aleksei Turovski.
Allikas: KM


Oliivõli vaigistab valu

Kel süda valutab, söögu rohkem oliivõli. See sisaldab looduslikku valuvaigistit oleokantaali (oleocanthal), mille toime on samalaadne ibuprofeeniga – surub alla valu tekitavaid prostaglandiine kehas. Samuti on sel ainel ka põletikuvastane mõju. Ning vähendab vähi ja südamehaiguste riski. Teisalt jälle ju soovitatakse süüa vähem rasva. Nii et võta sa kinni, kui palju seda õli ikka süüa.
Allikas: National Geographic


KIIRKOMMENTAAR

Loodusrada kuulub loodusesse

Tundub küll nõnda, et loodusrajad tekitavad Eestis rohkem kibinat kui loodus ise. Lähipäevadel tõusis Loodusaja listis vaidlus selle üle, et kellel on neid ikkagi õigus teha ja kas mitte RMK ei ole asjaga üle pingutanud. Kuid tahame või ei taha, inimeste mobiilsuse kasvades ja eramaade lisandudes suureneb ka koormus avalikele maadele. Ja seda tuleb ju kuidagi reguleerida ning ohjes hoida. Nii et mu meelest tuleb tänada loodusradade meisterdajaid, kes nad ka ei oleks. Eeldusel muidugi, kui kõik on looduskaitse mõttes tipp-topp. Lõppude lõpuks on tavainimesel täiesti ükskõik, kes selle või teise raja teinud. Peaasi., et korras hoitakse.
Tiit Kändler


28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012

Loe Uudistajat
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet