Eesti Looduse fotovõistlus
2012/12



   Eesti Looduse
   viktoriin


   Eesti Looduse
   fotovõistlus 2012




   AIANDUS.EE

MT� LOODUSAJAKIRI UUDISTAJA

UUDISTAJA
06. detsember 2005


SÜNDMUS



Karula näitab oma inimesi

Alates 5.detsembrist on Keskkonnaministeeriumi I korruse saalis ja fuajees (Tallinn, Narva mnt 7a) vaatamiseks üles seatud näitus "Elupaik – pärandmaastik. Karula inimesed ja loodus".
Pärand(kultuur)maastik seob omavahel kohalikku loodust ja kultuuripärandit. Karula rahvuspargi pärandmaastiku moodustavad põllud, heina- ja karjamaad, mets, külade struktuur ja taluhooned – kõik see, mis on tekkinud inimeste ja looduse ühistöö tulemusena. Kaugemat minevikku on sellest raskem välja lugeda, Teise maailmasõja eelne periood, kolhoosiaeg ja 1990. aastate pöörded on maastikul selgemini äratuntavad.
Praegune pärandmaastik on ühtaegu nii majandatav põllumajandusmaa kui ka kaitstav kultuuriväärtus ja turismiatraktsioon. Näituse huvikeskmes on lihtsate inimeste igapäevakogemus, kohanemine ja toimetulek.
Näitus jääb avatuks jaanuarikuu keskpaigani.
Allikas: Karula Rahvuspargi Administratsioon





Lissabon tuleb Tallinna

Sel laupäeval, 10. detsembril saab lõpuks teoks septembrist edasi lükatud üritus "Lissabonist Tallinnas".
Tallinnasse saabuvad oma töökoosolekut pidama Läänemere äärsete riikide roheerakondade esindajad, kes peavad maha ka ühe kohalikele huvilistele kodanikele avatud konverentsi. Antakse ülevaade Euroopa Liidu strateegiatest majanduse ja keskonnakaitse edendamiseks (Lissaboni ja Göteborgi strateegiad). Põllumajanduse näitel arutatakse, kas on võimalik euroliidu rahasid ka selliselt kasutada, et alles jääksid nii loodusmaastikud kui töökohad maal. Kõik ettekanded toimuvad inglise keeles.
Pühapäeval jätkatakse ainult erakondadele mõeldud ümarlauaseminariga, kus võrreldakse maaelu arengu kavasid eri maades ja sõnastatakse Läänemere äärsete roheliste seisukohad Lissaboni strateegia reformi kohta.
Kõik huvilised on laupäeval kl. 12.00 oodatud Rävala pst 8 teise korruse voldiksaali.
Vt ka: greens ja: euractiv
Allikas: Eesti Rohelise Liikumise Tallinna büroo


Füüsika-aasta loeng Einsteinist

Henn Käämbre loeng "Albert Einstein kui leiutaja ja eksperimentaator" ülemaailmse füüsika-aasta avalike loengute sarjas toimub reedel, 9. detsembril, 2005 algusega kl. 15:00 Tartu Ülikooli aulas. Loengut on reaalajas võimalik jälgida internetist aadressil video
Loengus tutvustatakse vähetuntud tahke suure füüsikateoreetiku elust ja tegevusest.
Allikas: TÜ


Lumehelbed fotodel

Suured fotod lumehelvestest nüüd näitusel. Ekspositsioon kestab detsembrikuu, avatud E-L, asukoht Nõmme galerii, Pärnu mnt. 326 Nõmme, Tallinn.
Hermes Sarapuu


Puupäev puusõpradele

Puupäeval, 7. detsembril kell 17 tehakse Lastemaailma Arhitektuuri- ja Disainigaleriis teatavaks puitarhitektuuri konkursi tulemused. Eesti Metsatööstuse Liit korraldas juba kolmandat aastat arhitektuurikonkursi "Eesti parim puitehitis", mille eesmärgiks oli välja selgitada parim, mille arhitektid on suutnud puidust luua. Konkursi tulemusena valitakse välja arhitektuuriliselt parim puitehitis ning jagatakse kolm eriauhinda vineeri, liimpuidu ja höövelpuidu oskusliku kasutamise eest.
Üha enam kummutavad meie andekamad arhitektid väidet puidust kui hädapärasest materjalist karkassi ehitamisel. Järjest julgemalt hakkab kõlama sõnum, et puit ei sea piire, olles kõige paljulubavam ehitusmaterjal, milles arhitektil on võimalik oma ideid realiseerida. Uudishimulikel tasub vaadata ka eelmisel aastal sõelale jäänud hooneid puuinfo
Märt Riistop, puuinfo programmi juht


Eesti Rohelise Liikumise aruteluseminar

Aruteluseminar elutingimuste tagamisest Eesti jõgede lõhelistele toimub teisipäeval, 20. detsembril kell 10.00 Eesti Rahvusraamatukogu (Tõnismägi 2, Tallinn) väikeses konverentsisaalis.
Peamisteks aruteluteemadeks lõheliste elu- ja kudemispaikade taastamine-hooldamine ning lõheliste röövpüügi ohjeldamise võimalused Eesti jõgedes.
Registreeruda 16. detsembriks aadressil meremees@ut.ee
Allikas: ERL


UUDISED

Hiinas muteerus linnugripi viirus

Hiina valitsuse andmetel on Hiinas linnugripi tüvega H5N1 nakatunud inimestel viirus muteerunud võrreldes tüvega, millesse nakatusid inimesed Vietnamis. Hiina tervishoiuministeeriumi pressiesindaja sõnul on viirus muteerunud 'kindlal määral'. Teadlaste andmetel ei võimalda mutatsioon siiski viiruse levimist inimeselt inimesele.
Tervishoiuametnikud kardavad viiruse muteerumist määral, mis võimaldab selle levikut inimeselt inimesele, mis võib viia globaalse pandeemiani.
AFX News, Eesti Biokeskus


Geenidoping tuleb varsti

Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) sõnul on kehaliste saavutuste parandamisele suunatud geenidoping paratamatu ning selle kasutusele võtmine vaid aja küsimus. Seetõttu tuleb koheselt alustada tööd testidega, mis võimaldaksid geenidopingut kindlaks teha.
WADA juht Dick Pound on kindel, et järgmine põlvkond dopinguid on geneetilised. Samas ei usu ta, et geenidoping on juba kasutusel.
WADA geenidopingu komisjoni juhi Theodore Friedmanni sõnul on geneetiline manipuleerimine suhteliselt lihtne ja sellega tegeleb üle maailma umbes 10000 laborit.
Tõsiseks probleemiks nii geenidopingu kui ka igasuguse geenimanipulatsiooni puhul on selle võimalik ohtlikkus. Friedmanni sõnul võib tõsiselt haige inimene küll endale võtta geeniravi riski, ent noorte tervete sportlaste puhul on see täiesti vastuvõetamatu.
Reuters, Eesti Biokeskus


KIIRKOMMENTAAR

Papikesed seaduste kallal

Kahjuks tuleb tõdeda, et lood kirikutegelaste kui eetikakandjate rollist on pehmelt öeldes muinasjutud. Alles see oli, kui üks Vana-Vigala kirikuõpetaja plätserdas üle iidse altari. Nüüd siis on Kuusalu vaimulik maha võtnud kirikaia iidsed puud. Ja kiriku juhtidel pole ei ühe ega teise teo kohta midagi laitvalt öelda olnud. Tõepoolest – nende õigus on taevariigis, ja ükski maapealne seadus ei kehti. Kurb sõnum enne jõule. Või hea? Et saime jälle teada – ka vaimulik on ikka ja ainult inimene.
Tiit Kändler






28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012

Loe Uudistajat
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet