Eesti Looduse fotov�istlus
2012/12   Eesti Looduse
   viktoriin


   Eesti Looduse
   fotovõistlus 2012
   AIANDUS.EE

MT� LOODUSAJAKIRI UUDISTAJA
UUDISTAJA II
12. veebruar 2010Kuna eelmisel nädalal jäi Uudistaja ilmumata, siis on tänane kahes osas.

 

 

VEEBRUAR
EMHI lumekaart eile hommikul


 

Kevad annab lumerohkusest hoolimata ikka järjest sagedamini tunda, esmajoones kuulmismeele kaudu: päris mitmel hommikul on kõrva jõudnud hoogne rasvatihaseansambel. Aariaharjutusi teevad aeg-ajalt ka sinitihased ja puukoristajad.

Meelt rõõmustab seegi, et juba poole kaheksa paiku võib hommikul vabalt tule kustutada ja õhtune kojuminekki ei mattu enam täielikku kottpimedusse.

 

 

    


 

9. veebruaril said hiidlased lõpuks ammu oodatud jäätee. Aga igal vorstil on kaks otsa: päevapealt läks laevafirma üle „jääteereiimile” ehk korjas sõidud Heltermaa–Rohuküla liinil hoopis hõredamaks.

  
 UUDISTAJA SOOVITAB

Loodusesõber ja maakeelsed kuunimed

Looduskaitse „plaan A” on kaitsta inimest võõrandumise eest, alles „plaan B” on luua uusi kaitsealasid. On ju nii, et kaitsealasid on vaja alles siis, kui oleme juba põhjalikult loodusest kaugenenud ja ei jää muud üle, kui metsad majandava inimese eest lukku panna. Meie ajakiri proovib tegeleda „plaan A”-ga ehk vähendada veidikenegi võõrandumist. Nimelt väga sobilikult looduskaitseaasta puhul (Eesti looduskaitse 100!) on Loodusesõber läinud üle maakeelsetele kuunimedele. Selle asemel et öelda jaanuar, veebruar, märts, ütleme edaspidi südakuu, radokuu, urbekuu.

Miks kasutada Rooma jumalate (nt. kahe näoga jumal Janus, puhastusjumal Februus) ja keisrite nimesid (nt. Augustus jne.), kui saame kuud kõnetada maakeeli? Paljudel rahvastel on vanad nimed täielikku unustusse vajunud, meil veel mitte. Euroopas kasutab omakeelseid kuunimesid seitse riiki, teiste hulgas Soome ja Leedu. Kas meie siis kehvemad oleme? Loodusesõbra arust oleks vahva, kui maakeelsete kuunimede kasutus laieneks.

See annaks meie noortele muide selle eelise, et nad ei võrdleks meie kodumaise oktoobri kliimat kenama Vahemere oktoobri ilmaga … kui kuu nimi on ikka porikuu (oktoober), austame teda ka vastavalt ja viskame „kena” oktoobri mõtted peast. Kui hetkeks järele mõelda, on ju selge, et looduskaitse algab meie peast ja meie suhtumisest, muidu ei aita ka traataed kaitsealade ümber. Omakeelsete kuunimede kasutamine on sammuke loodusele lähemale.

Lisaks Ahto Kaasiku põhjalikule kuunimede artiklile saab värskest radokuu (veebruari) numbrist teada, millal aitab jääpurikas avastada soojalekkeid, kuidas vattmeeter õpetab kodus elektrit säästma ja kui palju on Eestis veel kiviraidureid – iidse ameti pidajaid.

Helen Arusoo, Loodusõbra toimetaja 

TASUB OSALEDA„Tere, kevad!” kutsub taas

Taas läheneb kevad ja algab loodusharidusüritus „Tere, kevad!”.

Juba viieteistkümnendat aastat on lapsed koos õpetajate ja vanematega kutsutud loodusesse kevadet otsima ja oma tegemisi teistega jagama. Kaasa saavad lüüa kõigi koolide 1.–9. klassi õpilased ning lasteaedade vanemate rühmade lapsed koos õpetajatega. Projekti tegevus algab 1. märtsil ja kestab mai keskpaigani. Õpetajad saavad osalejaid registreerida veebilehel http://tere.kevad.edu.ee kuni 28. veebruarini.

Enne projekti algust toimuvad infopäevad, mis on mõeldud peamiselt neile õpetajatele, kes pole sellel üritusel varem osalenud. Tartu teabepäev on 19. veebruaril kell 12–15 Tartu keskkonnahariduskeskuses, Tallinnas aga 22. veebruaril kell 13–16 Eesti loodusmuuseumis (Lai 29). Infopäevadele palutakse
registreeruda hiljemalt 16. veebruariks projekti veebilehel viida „Koolitus”kaudu.

Kevadet otsides õpivad lapsed tundma paljusid looma- ja taimeliike: vaadeldakse 35 Eestis laialt levinud looma- ja taimeliigi ilmumist kevadisse loodusesse. Lapsed fikseerivad nende ilmumise kuupäeva ning sisestavad selle projekti kodulehel asuva lihtsa vormi kaudu andmebaasi. Tulemusi saavad tabelite ja animeeritud kaartide kujul projekti veebis jälgida nii osalejad kui ka kõik teised huvilised.

Peale vahetute loodusvaatluste joonistatakse kevadepilte ja kirjutatakse haikusid, kindlasti jätkub väga populaarne viktoriin kahes vanuseastmes. Toimub ka kevadfotode võistlus. Projekt lõpeb looduslaagriga tublimatele kevadeotsijatele.

Eelmisel aastal avastasid üheskoos kevadet kokku enam kui 6000 õpilast 217 koolist ja lasteaiast.
Projekti korraldavad Tartu keskkonnahariduskeskus ja MTÜ Viridis Loodusharidus koostöös Eesti ornitoloogiaühinguga, projekti toetavad Tiigrihüppe sihtasutus ja KIK.

Lisainfo: http://tere.kevad.edu.ee/, e-post: kevad.org@irc.ee.

SA Archimedes

  

 


 

Tourest

Täna keskpäeval avatakse Tallinnas Eesti Näituste messikeskuses (Pirita tee 28) rahvusvaheline turismimess „Tourest 2010”.

Täna on mess lahti kell 14–18, laupäeval 10–18 ja pühapäeval 10–16.

Uudistaja

  


Foto: Eesti loodusmuuseum
 

Linnupesad ja munad loodusmuuseumis

Eile avati Eesti loodusmuuseumis linnupesade ja -munade näitus.

Näitusel saab näha peamiselt Eestis pesitsevate linnuliikide mune ja pesi, kuid on ka muid. Muu hulgas leidub väljapanekus Eesti väikseima ja suurima linnu muna ning ka maailma suurima linnu muna. Huviline saab piiluda pesakasti ning juhtnööre selle meisterdamiseks.

Näitus jääb avatuks kuni 25. aprillini. Eesti loodusmuuseum (Tallinn, Lai 29A) on lahti kolmapäevast pühapäevani kell 10–17.

Eesti loodusmuuseum

  

 

Omnibussi jääretked

Looduse Omnibuss viib homme, laupäeval Tallinnast Pühajärvele, pühapäeval, 14. veebruaril aga nii Tallinnast kui ka Tartust mandri ja Muhu saare vahele jäävale Kesselaiule.

Eesti kaunimal järvel Pühajärvel on laupäeval Koretsi kalapidu. Omnibussilised teevad jääretke pikkusega umbes 4 kilomeetrit Pühajärve saartele, osalevad kalapeol ja käivad retkejuhi loodusemehe Aarne Adraga Looduskalendri lindude laululaval toimuvat uudistamas. Lisatasu eest saab võistelda Kuldkala 2010-l.

Väljasõit on rahvusraamatukogu eest kell 7.45, tagasi Tallinnas ollakse kell 20. Sõit maksab täiskasvanutele (sh. tudengitele ja pensionäridele) 190, õpilastele 125 krooni.

Kesselaiul asub üks Eesti uhkemaid loodusmonumente – siluriaegne Kesselaiu pank. Matka pikkusega 12–13 kilomeetrit üle jää nii panka kui ka saare mitmekesist loodust vaatama juhendab bioloog ja loodusfotograaf Peeter Vissak.

Buss väljub Tallinnast rahvusraamatukogu eest kell 9.30 (tagasi kell 19), Tartust keskkonnahariduskeskuse eest (Kompanii 10) aga juba kell 8 (tagasi 20.30).

Sõidu hind tallinlastest täiskasvanutele on 150 ja õpilastele 100 krooni, Tartust vastavalt 175 ja 125 krooni. Lapsed, kes veel koolis ei käi, saavad kõigile Omnibussi sõitudele tasuta.

Info ja registreerimine 648 1740, 5647 6297 või info@looduseomnibuss.ee.

Looduse Omnibuss

  

 

Kuidas paljastada valetajat

Ajakirja Tarkade Klubi teaduskohvik uurib 16. veebruaril, kuidas teada, kas inimene valetab.

Üks võimalus on ühendada talle külge targad masinad ja jälgida seda, mida räägib tema keha, mitte kuulata seda, mida räägib inimese suu. Teaduskohvikus tulebki jutuks, kuidas seda tehakse ja millise muutuse on kaasa toonud uued ajukuvamistehnoloogiad. Külas on Tartu ülikooli õigus- ja kognitiivse psühholoogia professor Talis Bachmann ning psühholoogiadoktor ja OSCE politseikonsultant Margus Tõnissaar.

Kõik huvilised on oodatud neil teemadel küsima, kuulama ja arutama 16. veebruaril kell 18 galeriikohvikus Toompuiestee 35 (roheliste klaasidega büroohoone Schnelli pargi vastas). Üritus on tasuta. Info ja eelmiste teaduskohvikute materjalid leiab aadressilt www.t-klubi.ee.

Tarkade Klubi

  

 

Talvised jäljed metsas

Tartu ülikooli loodusmuuseumi huvipäeval „Loomad talvises metsas” tutvustab Vahur Sepp loomade elu talvel, metsaretkel Jõgevamaal Palal otsitakse loomade jala- ja tegevusjälgi.

Väljasõit on 20. veebruaril kell 10 TÜ zooloogiamuuseumi eest (Vanemuise 46). Huvipäevale tuleb enne registreeruda: loodusmuuseum@ut.ee või 737 6076 (administraator). Huvipäev on tasuta.

TÜ loodusmuuseum

  

 

 


Millised varad on peidus meie jalge all?

Selline on neljapäeval, 25. veebruaril kell 18 Otepää looduskeskuses (Kolga

tee 28, Otepää aedlinn) algava loodusõhtu teema.

Tallinna tehnikaülikooli teadlase Alvar Soesoo ettekandes tuleb juttu maavaradest meil ja mujal. Saab teada, mida väärtuslikku maapõu sisaldab, kuidas on muutunud vajadused erinevate maapõuerikkuste järele ning kauaks neid jätkub.

Osalus on tasuta, ent kohtade arv on piiratud. Seepärast tuleb enne registreeruda: 766 9290 või margit.turb@keskkonnaamet.ee. Õhtu korraldavad keskkonnaamet, Otepää loodusselts ja Otepää kultuurikeskus, seda toetab KIK.

Keskkonnaamet

  

 

Jätkub ornitoloogiaühingu loengusari

Eilse loenguga „Kas oleme kaotamas suur-konnakotkast?” (lektor Ülo Väli Eesti maaülikoolist, fotod Urmas Selliselt) jätkus Tartus Baeri majas Eesti ornitoloogiaühingu ettekandeõhtute sari „Ülikoolid ühingusse!”.

25. veebruaril esineb Agu Leivits (soolinnustiku uurimise töörühm, „Soode linnustiku uurimisest Eestis”), 11. märtsil Raul Rosenvald (Eesti maaülikool, „Mis kasu on Eesti metsalinnustikule säilikpuude jätmisest ja põlismetsade kaitsest?”) ning 8. aprillil Tuul Sepp (Tartu ülikool, „Kollase ja musta sulevärvuse tähendusest lindudele”).

Ettekanded peetakse algusega kell 18.15 Tartus Baeri maja saalis (Veski 4) ja kestavad umbes poolteist tundi. Lisateave telefonil 742 2195.

EOÜ

  

 

Õpilaste uurimistööde infopäev

22. veebruaril kell 14.45–17 toimub Tartu keskkonnahariduskeskuses (Kompanii 10) õpilaste uurimistööde võistlusi tutvustav infopäev bioloogia- ja geograafiaõpetajatele, kuna märtsis ootavad õpilaste töid nii õpilaste teadustööde riiklik konkurss kui ka õpilaste keskkonnauurimistööde konkurss.

Infopäeval korratakse üle uurimistöödele esitatavad nõuded, räägitakse õpilaste teaduslikust ühingust ning tutvustatakse mõlemal võistlusel osalemise tingimusi.

Kokkutulnutele tutvustatakse ka Eesti bioloogia- ja geograafiaõpetajate liidu ajakirja Kägu 17. numbrit, mis käsitleb uurimuslikku õpet kui üht võtmeteemat uuenevas õppekavas.

TKKHK

  

 

Maaülikool hakkab koolitama linnugiide

Eesti maaülikooli (EMÜ) avatud ülikool korraldab 30. aprillil linnugiidi algõpe.

Ornitoloogiahuvilised, kes soovivad tulevikus õppida linnugiidiks, on oodatud varahommikul kella kuueks maaülikooli (Tartu, Kreutzwaldi 1A). Kaheksa tunni vältel, kuhu mahub nii hommikune õppekäik kui ka loeng, tutvustatakse osalejatele Eesti linnustikku ja püütakse äratada osalejates huvi õppida linnugiidiks.

Õppejõud on maaülikooli doktorant Ivar Ojaste. Õppepäeva toetab hasartmängumaksu nõukogu ja see on osalejatele tasuta. Kohtade arv on aga piiratud ja vajalik eelregistreerimine: EMÜ avatud ülikool, 731 3175, 731 3275, 731 3174, avayl@emu.ee, Kreutzwaldi 1 A – 119, 51014 Tartu.

EMÜ

  

 


 
 

Veel saab osaleda matkamängus

Vapramäe-Vellavere-Vitipalu sihtasutus (VVV SA) meenutab, et kuni 31. märtsini saavad kõik koolid ja lasteaiad kaasa lüüa VVV matkamängus.

Matkamiseks võib valida ükskõik millise kooli või lasteaia lähedal oleva matkaraja. Oluline on koostada kokkuvõte, milleks võib kasutada matkal tehtud fotosid, joonistusi, kirjutisi jms. Valminud kokkuvõtetest valib VVV SA välja 15 parimat, kellele on auhinnaks õppeprogramm või matk VVV retkejuhiga VVV matkaradadel koos transpordikompensatsiooniga 1000 krooni ulatuses. Kõik rühmad saavad osaluse eest loodusraamatu. Matkamängu võitjad saavad valida sobiva programmi või matka kõikide VVV SA programmide või loodusmatkade hulgast.

VVV matkamängu juhendi leiad VVV SA kodulehelt http://www.vvvs.ee/90/, lisainfo e-posti teel sihtasutus@vvvs.ee või telefonil 508 8359. Matkamängu toetab KIK.
VVV SA

  


 

Matsalu filmid jälle Tartus

Matsalu 7. loodusfilmide festivali filmide järjekordne seanss Tartu keskkonnahariduskeskuses (TKKHK, Kompanii 10) on teisipäeval, 23. veebruaril kell 18.

Seekord on ekraanil „Pühvlisõdalane” („Buffalo Warrior”, reissöör Kira Ivanoff, Lõuna-Aafrika) ning „Valveloomad. Ettevaatust – tsunami!” („Sentinel Animals. Warning – Tsunami!”, reissöör Kamel Kezadri, Prantsusmaa).

Piletid maksavad 10 ja 25 krooni, Tartu loodusmaja õpilased saavad sisse tasuta.

TKKHK

  

 

Õppima õpetajate majja

Tallinna Õpetajate Majas (TÕM, Raekoja plats 14) jätkuvad põnevad huvikursused.

Nii on tulemas näitlejameisterlikkuse kursus (25.02), krija-koolkonna joogakursused (01.03, 02.03 ja 26.04), 3D aiaplaanide loomine arvutis (09.03), keraamika töötuba (10.03), portselanehete töötuba ja aiakujundus algajatele (mõlemad 15.03), praktiline psühholoogia (22.03), kodukujundus algajatele (30.03), meigikooli meistriklass (08.04), veebilehtede loomine (17.04), fotokursus algajatele (06.05) ja lillemaal õlivärvidega (11.05). Kõigi koolituste loend on võrgupaigas http://www.opetajatemaja.ee/?mod=kursused&mid=137&&st=red&h=92d9, lisainfo ja registreerimine veebilehel www.opetajatemaja.ee või telefonil 615 5161.

TÕM

 


 


 

MAAILMAST


Vihane Näkineid Monsantole

Kui Eesti keskkonnaühenduste koda EKO annab välja keskkonnateo ja -kirve tiitleid (vt. nt. 22. jaanuari Uudistaja http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/uudistaja307.html ), siis veebilehelt „GMO-vaba Eesti” (http://www.eko.org.ee/gmo) leiame teate biotehnoloogiahiiule Monsanto antud halvimat kliimalobi tegeva firma tiitli kohta.

Vihase Näkineiu nime kandev tiitel anti Monsantole Kopenhaageni kliimaläbirääkimiste aegu ja selle kuulutas välja tuntud uuriv kirjanik ja ajakirjanik Naomi Klein. Monsanto kogus 37 protsenti hääli. 18 protsendiga teise koha saanud naftahiiglast Shelli „tunnustati” tõhusa kliimamuutuste vastase tegevuse saboteerimise eest, American Petroleum Institute kogus 14 protsenti häältest.

Vihase Näkineiu tiitli hääletusest võttis osa 10 000 inimest ja see on saanud nime Kopenhaageni sümbolkujult. Hääletusele seati kaheksa kandidaati ja osalema kutsuti ka kliimafoorumi osalejaid.

Põllumajandusgigant Monsanto sai „auhinna” geneetiliselt muundatud (GM) taimede reklaamimise eest kliimamuutuste lahendusena ja püüete eest suruda GM kultuurid läbi biokütusena. GM soja kasvatamine Lõuna-Ameerikas toob kaasa ulatusliku metsade hävimise ja kasvuhoonegaaside emissiooni.

Vt. ka www.angrymermaid.org.

Uudistaja/http://www.eko.org.ee/gmo

 

  

 


Aafrika liitub kampaaniaga „Kevad ärkab”

Neljandat aastat on alustanud lastele mõeldud linnuvaatluskampaania „Kevad ärkab” (Spring alive).

Selle käigus registreeritakse veebikeskkonnas nelja üldtuntud linnuliigi – valge-toonekure, suitsupääsukese, käo ja piiritaja esmasaabumisi. Mullu koguti rekordiline arv vaatlusi – ligi 94 000; tänavu tuleb neid ilmselt veel rohkem, sest osalema on kutsutud ka aafriklased. Kampaania Euroopa koordinaatori poolatar Magdalena Chrzanowska sõnul sümboliseerivad laste vaatlused sellest, kuidas linnud liiguvad talvitusaladelt pesitsusmaile, ka seda, kuidas linnud ühendavad inimesi, maid ja maailmajagusid.

Vt. www.springalive.net.

BirdLife

 

  


Foto: José Luis Rodríguez
 

Preemia tõi „laenatud” hunt

Küllap on Uudistajagi lugejail hästi meeles mullune Veolia Environnement’i üleilmne loodusfotovõistlus, kus ühes võistlusklassis sai võidu meie Urmas Tartes (vt. http://www.loodusajakiri.ee/loodusesober/uudistaja296.html).

Nüüd oli maailma meedial põhjust taas sama võistluse tulemuste juurde tagasi tulla – ja seda väga piinlikul põhjusel. Nimelt selgus, et 43 000 foto seast peapreemiale valitud hispaanlase José Luis Rodríguezi efektsel pildil üle aia hüppav ibeeria hunt polnud mitte looduses vabalt elav loom, nagu autor oli väitnud, vaid …
treenitud, Madridi lähedal looduspargis elav kriimsilm! Üle 30-aastase professionaalse loodusfotograafi staaiga Rodríguez süüd omaks ei võtvat, aga üriid tal siiski veenda ei õnnestunud, sest olevat hulk inimesi, kes tundnud hundi nimega Ossian lausa nägupidi ära. Rodríguez jäi tiitlist ilma, uut võitjat aga ei valita, sest esialgsel hindamisel ürii fotode autoreid ei tea, nüüd on need aga avalikustatud.

CNN

 


  


Muusikud toetavad rändlinde

Ilmunud on teine heliplaat „Music & Migration” („Muusika ja ränne”), mis toetab Birdlife’i rändlinnukampaaniat Born to Travel. Plaadil on 21 eri esitaja laulu mitmetes muusikastiilides.

See stuudio Second Language plaat on ilmunud küllalt väikeses tiraais, sest erilist tähelepanu on pööratud plaadi korduvtoorainest käsitsi valmistatud ümbriseile. Vt. lähemalt http://www.secondlanguagemusic.com ja kuula mõnd pala võrgupaigast www.myspace.com/musicmigration.

BirdLife

  

 

KIIRKOMMENTAAR

Lumeuputuse paljastused

Tänase Uudistaja esimeses osas kirjutasin, et magalarajoonides on lumetõrjujad tuisumasinistidele lootusetult alla jäänud. Paljudes kohtades on umbes isegi sõiduteed, tavaparklatest rääkimata. Ja siis lööb välja meie enesekesksus: panen auto või maja trepile, kui mujal puhast kohta ei leia.

Jaanuari lõpus olin oma Annelinna-kodu lähedal tunnistajaks, kuidas suur maasturijurakas blokeeris ligipääsu ühistu prügikonteinerile, nii et mingil väel sikutatigi viimane hiljem teise kohta. 1. veebruari lumetuisuõhtul koju rühkides pidin aga koos küllap sadade kaaskannatajatega sumpama esmalt lumehanges ja siis lumehangelaadsel sõiduteel, sest sohver oli oma mootorhobu seadnud täpselt ahtakesele vaevaga puhtaks lükatud käiguteele.

Olen ennast korduvalt leidnud murelikult mõtlemas, mis küll juhtuks, kui mitmel operatiivsõidukil oleks vaja kuidagi jõuda (ptüi-ptüi-ptüi üle vasaku õla!) mõne suure lume- ja autopiirangusse jäänud majani. Ja sealt edasi mõeldes meenutanud ka seda, kuidas paarkümmend aastat tagasi nii Ühendriikide kui ka Lääne-Saksamaa suurlinnades imestasin, miks küll sugulased-tuttavad hoiavad oma autosid kodust tubli paarikümne kõnniminuti kaugusel parkimismajas. Läks tükk aega, enne kui mõistsin: lähemal pole lihtsalt ruumi.

Tegelikult on see aeg meilgi niisama hästi kui käes, aga ega ei kujuta küll ette, millal võiksime jõuda mingite radikaalsete muutusteni. Vaadake vaid koduümbruses ringi ja kindlasti leiate mõne neljarattalise, mis juba ammugi enam lumest välja ei paista ja mis ilmselt ongi sellesse paika talvekorterisse jäetud. Oh kui paljud sellised sõidukid takistavad ka neid väheseid koristuspingutusi, mida meie kasin majandusseis sel talvel teha lubab.

On aeg (ümber)mõtelda.

Toomas Jüriado


  

 


 


Toimetanud ja pildistanud Toomas Jüriado
Tagasiside, ettepanekud ja vihjed on teretulnud aadressil
toomas1307@hot.ee
28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012