„Tere, kevad!” kutsub taas
Taas läheneb kevad ja algab loodusharidusüritus „Tere, kevad!”.
Juba viieteistkümnendat aastat on lapsed koos õpetajate ja vanematega kutsutud loodusesse kevadet otsima ja oma tegemisi teistega jagama. Kaasa saavad lüüa kõigi koolide 1.–9. klassi õpilased ning lasteaedade vanemate rühmade lapsed koos õpetajatega. Projekti tegevus algab 1. märtsil ja kestab mai keskpaigani. Õpetajad saavad osalejaid registreerida veebilehel http://tere.kevad.edu.ee kuni 28. veebruarini.
Enne projekti algust toimuvad infopäevad, mis on mõeldud peamiselt neile õpetajatele, kes pole sellel üritusel varem osalenud. Tartu teabepäev on 19. veebruaril kell 12–15 Tartu keskkonnahariduskeskuses, Tallinnas aga 22. veebruaril kell 13–16 Eesti loodusmuuseumis (Lai 29). Infopäevadele palutakse
registreeruda hiljemalt 16. veebruariks projekti veebilehel viida „Koolitus”kaudu.
Kevadet otsides õpivad lapsed tundma paljusid looma- ja taimeliike: vaadeldakse 35 Eestis laialt levinud looma- ja taimeliigi ilmumist kevadisse loodusesse. Lapsed fikseerivad nende ilmumise kuupäeva ning sisestavad selle projekti kodulehel asuva lihtsa vormi kaudu andmebaasi. Tulemusi saavad tabelite ja animeeritud kaartide kujul projekti veebis jälgida nii osalejad kui ka kõik teised huvilised.
Peale vahetute loodusvaatluste joonistatakse kevadepilte ja kirjutatakse haikusid, kindlasti jätkub väga populaarne viktoriin kahes vanuseastmes. Toimub ka kevadfotode võistlus. Projekt lõpeb looduslaagriga tublimatele kevadeotsijatele.
Eelmisel aastal avastasid üheskoos kevadet kokku enam kui 6000 õpilast 217 koolist ja lasteaiast.
Projekti korraldavad Tartu keskkonnahariduskeskus ja MTÜ Viridis Loodusharidus koostöös Eesti ornitoloogiaühinguga, projekti toetavad Tiigrihüppe sihtasutus ja KIK.
Lisainfo: http://tere.kevad.edu.ee/, e-post: kevad.org@irc.ee.
SA Archimedes

Tourest
Täna keskpäeval avatakse Tallinnas Eesti Näituste messikeskuses (Pirita tee 28) rahvusvaheline turismimess „Tourest 2010”.
Täna on mess lahti kell 14–18, laupäeval 10–18 ja pühapäeval 10–16.
Uudistaja

Foto: Eesti loodusmuuseum
Linnupesad ja munad loodusmuuseumis
Eile avati Eesti loodusmuuseumis linnupesade ja -munade näitus.
Näitusel saab näha peamiselt Eestis pesitsevate linnuliikide mune ja pesi, kuid on ka muid. Muu hulgas leidub väljapanekus Eesti väikseima ja suurima linnu muna ning ka maailma suurima linnu muna. Huviline saab piiluda pesakasti ning juhtnööre selle meisterdamiseks.
Näitus jääb avatuks kuni 25. aprillini. Eesti loodusmuuseum (Tallinn, Lai 29A) on lahti kolmapäevast pühapäevani kell 10–17.
Eesti loodusmuuseum
Omnibussi jääretked
Looduse Omnibuss viib homme, laupäeval Tallinnast Pühajärvele, pühapäeval, 14. veebruaril aga nii Tallinnast kui ka Tartust mandri ja Muhu saare vahele jäävale Kesselaiule.
Eesti kaunimal järvel Pühajärvel on laupäeval Koržetsi kalapidu. Omnibussilised teevad jääretke pikkusega umbes 4 kilomeetrit Pühajärve saartele, osalevad kalapeol ja käivad retkejuhi loodusemehe Aarne Adraga Looduskalendri lindude laululaval toimuvat uudistamas. Lisatasu eest saab võistelda Kuldkala 2010-l.
Väljasõit on rahvusraamatukogu eest kell 7.45, tagasi Tallinnas ollakse kell 20. Sõit maksab täiskasvanutele (sh. tudengitele ja pensionäridele) 190, õpilastele 125 krooni.
Kesselaiul asub üks Eesti uhkemaid loodusmonumente – siluriaegne Kesselaiu pank. Matka pikkusega 12–13 kilomeetrit üle jää nii panka kui ka saare mitmekesist loodust vaatama juhendab bioloog ja loodusfotograaf Peeter Vissak.
Buss väljub Tallinnast rahvusraamatukogu eest kell 9.30 (tagasi kell 19), Tartust keskkonnahariduskeskuse eest (Kompanii 10) aga juba kell 8 (tagasi 20.30).
Sõidu hind tallinlastest täiskasvanutele on 150 ja õpilastele 100 krooni, Tartust vastavalt 175 ja 125 krooni. Lapsed, kes veel koolis ei käi, saavad kõigile Omnibussi sõitudele tasuta.
Info ja registreerimine 648 1740, 5647 6297 või info@looduseomnibuss.ee.
Looduse Omnibuss
Kuidas paljastada valetajat
Ajakirja Tarkade Klubi teaduskohvik uurib 16. veebruaril, kuidas teada, kas inimene valetab.
Üks võimalus on ühendada talle külge targad masinad ja jälgida seda, mida räägib tema keha, mitte kuulata seda, mida räägib inimese suu. Teaduskohvikus tulebki jutuks, kuidas seda tehakse ja millise muutuse on kaasa toonud uued ajukuvamistehnoloogiad. Külas on Tartu ülikooli õigus- ja kognitiivse psühholoogia professor Talis Bachmann ning psühholoogiadoktor ja OSCE politseikonsultant Margus Tõnissaar.
Kõik huvilised on oodatud neil teemadel küsima, kuulama ja arutama 16. veebruaril kell 18 galeriikohvikus Toompuiestee 35 (roheliste klaasidega büroohoone Schnelli pargi vastas). Üritus on tasuta. Info ja eelmiste teaduskohvikute materjalid leiab aadressilt www.t-klubi.ee.
Tarkade Klubi
Talvised jäljed metsas
Tartu ülikooli loodusmuuseumi huvipäeval „Loomad talvises metsas” tutvustab Vahur Sepp loomade elu talvel, metsaretkel Jõgevamaal Palal otsitakse loomade jala- ja tegevusjälgi.
Väljasõit on 20. veebruaril kell 10 TÜ zooloogiamuuseumi eest (Vanemuise 46). Huvipäevale tuleb enne registreeruda: loodusmuuseum@ut.ee või 737 6076 (administraator). Huvipäev on tasuta.
TÜ loodusmuuseum
Millised varad on peidus meie jalge all?
Selline on neljapäeval, 25. veebruaril kell 18 Otepää looduskeskuses (Kolga
tee 28, Otepää aedlinn) algava loodusõhtu teema.
Tallinna tehnikaülikooli teadlase Alvar Soesoo ettekandes tuleb juttu maavaradest meil ja mujal. Saab teada, mida väärtuslikku maapõu sisaldab, kuidas on muutunud vajadused erinevate maapõuerikkuste järele ning kauaks neid jätkub.
Osalus on tasuta, ent kohtade arv on piiratud. Seepärast tuleb enne registreeruda: 766 9290 või margit.turb@keskkonnaamet.ee. Õhtu korraldavad keskkonnaamet, Otepää loodusselts ja Otepää kultuurikeskus, seda toetab KIK.
Keskkonnaamet
Jätkub ornitoloogiaühingu loengusari
Eilse loenguga „Kas oleme kaotamas suur-konnakotkast?” (lektor Ülo Väli Eesti maaülikoolist, fotod Urmas Selliselt) jätkus Tartus Baeri majas Eesti ornitoloogiaühingu ettekandeõhtute sari „Ülikoolid ühingusse!”.
25. veebruaril esineb Agu Leivits (soolinnustiku uurimise töörühm, „Soode linnustiku uurimisest Eestis”), 11. märtsil Raul Rosenvald (Eesti maaülikool, „Mis kasu on Eesti metsalinnustikule säilikpuude jätmisest ja põlismetsade kaitsest?”) ning 8. aprillil Tuul Sepp (Tartu ülikool, „Kollase ja musta sulevärvuse tähendusest lindudele”).
Ettekanded peetakse algusega kell 18.15 Tartus Baeri maja saalis (Veski 4) ja kestavad umbes poolteist tundi. Lisateave telefonil 742 2195.
EOÜ
Õpilaste uurimistööde infopäev
22. veebruaril kell 14.45–17 toimub Tartu keskkonnahariduskeskuses (Kompanii 10) õpilaste uurimistööde võistlusi tutvustav infopäev bioloogia- ja geograafiaõpetajatele, kuna märtsis ootavad õpilaste töid nii õpilaste teadustööde riiklik konkurss kui ka õpilaste keskkonnauurimistööde konkurss.
Infopäeval korratakse üle uurimistöödele esitatavad nõuded, räägitakse õpilaste teaduslikust ühingust ning tutvustatakse mõlemal võistlusel osalemise tingimusi.
Kokkutulnutele tutvustatakse ka Eesti bioloogia- ja geograafiaõpetajate liidu ajakirja Kägu 17. numbrit, mis käsitleb uurimuslikku õpet kui üht võtmeteemat uuenevas õppekavas.
TKKHK
Maaülikool hakkab koolitama linnugiide
Eesti maaülikooli (EMÜ) avatud ülikool korraldab 30. aprillil linnugiidi algõpe.
Ornitoloogiahuvilised, kes soovivad tulevikus õppida linnugiidiks, on oodatud varahommikul kella kuueks maaülikooli (Tartu, Kreutzwaldi 1A). Kaheksa tunni vältel, kuhu mahub nii hommikune õppekäik kui ka loeng, tutvustatakse osalejatele Eesti linnustikku ja püütakse äratada osalejates huvi õppida linnugiidiks.
Õppejõud on maaülikooli doktorant Ivar Ojaste. Õppepäeva toetab hasartmängumaksu nõukogu ja see on osalejatele tasuta. Kohtade arv on aga piiratud ja vajalik eelregistreerimine: EMÜ avatud ülikool, 731 3175, 731 3275, 731 3174, avayl@emu.ee, Kreutzwaldi 1 A – 119, 51014 Tartu.
EMÜ

Veel saab osaleda matkamängus
Vapramäe-Vellavere-Vitipalu sihtasutus (VVV SA) meenutab, et kuni 31. märtsini saavad kõik koolid ja lasteaiad kaasa lüüa VVV matkamängus.
Matkamiseks võib valida ükskõik millise kooli või lasteaia lähedal oleva matkaraja. Oluline on koostada kokkuvõte, milleks võib kasutada matkal tehtud fotosid, joonistusi, kirjutisi jms. Valminud kokkuvõtetest valib VVV SA välja 15 parimat, kellele on auhinnaks õppeprogramm või matk VVV retkejuhiga VVV matkaradadel koos transpordikompensatsiooniga 1000 krooni ulatuses. Kõik rühmad saavad osaluse eest loodusraamatu. Matkamängu võitjad saavad valida sobiva programmi või matka kõikide VVV SA programmide või loodusmatkade hulgast.
VVV matkamängu juhendi leiad VVV SA kodulehelt http://www.vvvs.ee/90/, lisainfo e-posti teel sihtasutus@vvvs.ee või telefonil 508 8359. Matkamängu toetab KIK.
VVV SA

Matsalu filmid jälle Tartus
Matsalu 7. loodusfilmide festivali filmide järjekordne seanss Tartu keskkonnahariduskeskuses (TKKHK, Kompanii 10) on teisipäeval, 23. veebruaril kell 18.
Seekord on ekraanil „Pühvlisõdalane” („Buffalo Warrior”, režissöör Kira Ivanoff, Lõuna-Aafrika) ning „Valveloomad. Ettevaatust – tsunami!” („Sentinel Animals. Warning – Tsunami!”, režissöör Kamel Kezadri, Prantsusmaa).
Piletid maksavad 10 ja 25 krooni, Tartu loodusmaja õpilased saavad sisse tasuta.
TKKHK
Õppima õpetajate majja
Tallinna Õpetajate Majas (TÕM, Raekoja plats 14) jätkuvad põnevad huvikursused.
Nii on tulemas näitlejameisterlikkuse kursus (25.02), krija-koolkonna joogakursused (01.03, 02.03 ja 26.04), 3D aiaplaanide loomine arvutis (09.03), keraamika töötuba (10.03), portselanehete töötuba ja aiakujundus algajatele (mõlemad 15.03), praktiline psühholoogia (22.03), kodukujundus algajatele (30.03), meigikooli meistriklass (08.04), veebilehtede loomine (17.04), fotokursus algajatele (06.05) ja lillemaal õlivärvidega (11.05). Kõigi koolituste loend on võrgupaigas http://www.opetajatemaja.ee/?mod=kursused&mid=137&&st=red&h=92d9, lisainfo ja registreerimine veebilehel www.opetajatemaja.ee või telefonil 615 5161.
TÕM