Eesti Looduse fotov�istlus
2012/12



   Eesti Looduse
   viktoriin




   AIANDUS.EE

MT� LOODUSAJAKIRI UUDISTAJA

UUDISTAJA
04. mai 2012



MAI


Vanarahvas teab öelda: kui detsember on soe, siis mai külm. Saab näha, kas tänavu lehekuul see tarkus paika peab: detsember oli meil teadupoolest soojavõitu

 


Aprilli viimasel nädalavahetusel Võrumaal lillepeenart korrastades sattusin peale talvekorterist välja asutavale harilikule kärnkonnale. Õigemini tekitasid mulla alt kostvad tagasihoidlikud kumedad krooksatused uudishimu ja laste abil kaevasin hääletegija ettevaatlikult ilmavalgele. Umbes poole tunni jagu istus konn veel oma talveaugus, virgudes ja harjudes päevavalgusega. Seejärel ukerdas aeglaselt välja ning asus teele: tiigi poole, teadagi, mis eesmärgiga (foto: Katre Palo)

 




LOODUSAJAKIRI SOOVITAB


 

Meenutus möödunud aasta roheliste rattaretkest Saaremaal (foto. www.rattaretked.ee)


Rattahooaega tasub alustada roheliste rattaretkega
Viimane aeg on ennast soodsalt kirja panna roheliste rattaretkele
„Kuidas elad, Mulgimaa?”. Juba 23. korda korraldatav retk toimub sel aastal 11.–13. mail. Kolme päeva jooksul tutvutakse kohaliku kultuurilooga ja huvitavate keskkonnateemadega, meelt lahutavad Untsakad, Bombillaz, Vennad Johansonid jt.
Kuni 7. maini on osalustasu
täiskasvanutele 44 eurot ning sooduspilet pensionäridele, õpilastele, ISIC ja ITIC kaardi omanikele 34 eurot, seitsmeaastased ja nooremad lapsed saavad rattaretkele tulla tasuta.
Korraldajad pakuvad ka transpordivõimalust (retkeline ja ratas) Tallinnast ja Tartust Karksi-Nuia ning hiljem tagasi. Transporti soovijatele on hind täiskasvanutele Tartust 69 eurot ja sooduspilet 59 eurot; Tallinnast minejale on täispilet 79 eurot ja sooduspilet 69 eurot.
Eelregistreerimiseks on võimalusi mitu:
osavõtupääsme eest võib tasuda pangaülekandega, rohkem teavet selle kohta leiab rattaretke veebilehelt www.rattaretked.ee. Kuid eelregistreerida saab kuni 7. maini (kaasa arvatud) ka Loodusajakirja Tallinna toimetuses (Endla 3) tööpäevadel kell 11–18 ja Tartu toimetuses (Veski 4) tööpäevadel kell 10–16. Toimetustes on võimalik tasuda vaid sularahas.

Rohkem teavet retke kodulehel www.rattaretked.ee, küsida võib jugelt ka telefonil 5623 0830 või e-kirja teel info@rattaretked.ee.





EESTI SÕNUMEID



Noore looduskaitsja aunimetus anti sel aastal Renno Nellisele (foto: Urmas Nellis)

Tunnustati noort looduskaitsjat Renno Nellist
28. aprillil kuulutati välja noore looduskaitsja auhinna saaja: Eestimaa looduse fond (ELF) andis selle Renno Nellisele (30 a.). Ta on Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi loomaökoloogia õppetooli looduskaitsebioloogia spetsialist, pühendunud looduse kaitsmisele juba aastaid.

Varem on Renno Nellis töötanud riikliku looduskaitsekeskuse Hiiu-Lääne regioonis liigikaitse spetsialistina ja RMK-s looduskaitse spetsialistina. Ta on Eesti ornitoloogiaühingu (EOÜ) liige ja seirekomisjoni esimees: Renno on aktiivselt tegelenud kanakulli kaitsega, rähnide ja randa uhutud lindude seirega; andnud oma panuse röövlinnuseire töörühmas ja 2009. aasta linnu – kodukaku projektis. Peale selle koordineeris Renno uue koostatava haudelindude levikuatlase transektloendusega seotud töid. Praegusajal tegeleb Renno Nellis EOÜ-s punktloendustega, mis annavad ülevaate ka Eesti tavalisemate linnuliikide seisundi kohta.

Renno Nellise esitas kandidaadiks Eesti ornitoloogiaühing, põhjendades tema sobivust noore looduskaitsja aunimetusele muu hulgas järgnevalt: „Kõik Renno Nellise ametid, projektid, tegevused ja suhtumine on aidanud kaasa sellele, et lindude elu Eestis oleks turvaline ja elurikkus säiliks ka tulevikus.”

Valiku kuue tugeva ja kindlasti tunnustust vääriva kandidaadi seast tegi žürii, kuhu kuulusid Aleksei ja Kaja Lotman, Tiit Randla, Mart Jüssi ja möödunud aasta noore looduskaitsja aunimetuse pälvinud Indrek Tammekänd. Auhinna suurus on 700 eurot ning seda rahastavad Aleksei ja Kaja Lotmani sünnipäevalised ja Estonian Nature Tours.

ELF






EMHI tuleohukaart 4. mail. Oranž tähistab suurt ja kollane keskmist tuleohtu (allikas: EMHI)

Päästeamet: alanud on tuleohtlik aeg
Võttes arvesse Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi andmeid ning sagenenud maastikupõlenguid, määras päästeamet tänavu tuleohtliku aja alguseks 1. mai.

Seetõttu tuleb meeles pidada, et looduses võib tuld teha ainult selleks ette nähtud kohtades. Matkajatel ja metsas liikujatel soovitame lõket teha ja grillida riigimetsa majandamise keskuse lõkkekohtades, nende asupaigad leiab internetilehelt www.rmk.ee. Samuti võib avalike lõkkekohtade ja grillimisplatside asukohti uurida kohalikust omavalitsusest.

Tehes lõket nii metsas, maastikul kui ka koduaias, tuleb järgida tuleohutusnõudeid: tuld võib teha vaid vaikse tuulega, lahtist tuld ei maksa jätta järelevalveta ning tähelepanelikult tuleb jälgida, et sädemeid ei lenduks põlevmaterjalidele. Soovitatav on hoida lõkkel silma peal seni, kuni see on lõpuni põlenud, või siis lahkudes kustutada hõõguv tulease veega või summutada näiteks liivaga.

Mis tahes kulupõletamine on Eestis aasta ringi keelatud.

Päästeamet


    

Hiid-karuputk kasvab jõgede ja ojade kallastel ning söötis maadel.Tema mahl tekitab nahale sattudes nahapõletikku (foto: vikipeedia)

Keskkonnaamet tõrjub taas karuputkesid
Keskkonnaamet korraldab ka sel aastal karuputke võõrliikide – Sosnovski karuputke ja hiid-karuputke tõrjet. Tänavu on siht tõrjuda kõnealuseid liike 1700 hektaril, selleks kulub umbkaudu pool miljonit eurot.
Tõrjetöid rahastab Euroopa regionaalarengu fond ning tegevus selle projekti raames kestab kaks aastat. Keskkonnaameti andmebaasis on talletatud teave karuputke võõrliikide kolooniate kohta, selle järgi saab ERF toetuse abil teha tõrjet enamikus kolooniates: 99 % pindalast.

Kõige suuremad karuputke võõrliikide kolooniad asuvad keskkonnaameti Harju-Järva-Rapla regioonis: ligikaudu 500 hektarit. Üle 300 ha on Pärnu-Viljandi ja Jõgeva-Tartu regioonis. Saaremaal levib karuputkesid üle 250 hektaril ja Viru regioonis üle 233 hektaril; Läänemaal ja Põlva-Valga-Võru regioonis on kolooniate pindala üle 40 ning Hiiumaal pisut üle 15 hektari.

Keskkonnaamet kutsub maaomanikke ja kohalikke omavalitsusi lööma kaasa karuputkede tõrjumisel. Ühtlasi palutakse uutest kolooniatest keskkonnaametit teavitada kohalike regioonide kaudu.

Keskkonnaamet

   

 

Allikas: www.estonian-air.ee


Lennukid Tuuletallaja, Sinirind, Suitsupääsuke ja Jäälind
Estonian Air korraldas hiljaaegu nimepanemisvõistluse, et saada rahva abil uutele Embraeri lennumasinatele kodumaiste linnuliikide järgi nimed.

Nimepakkumisi tegi kokku ligikaudu 12 000 inimest ning lõppvooru pääsesid linnunimedest tuuletallaja (2834 häält), sinirind (1501), suitsupääsuke (1455), jäälind (1444), peoleo (1041), hõbehaigur (1012), piiritaja (1003), pistrik (837), ööbik (780) ja merikotkas (749).

Loetelust nelja esimese järgi kõnealused Embraeri lennukid tänavu ristitaksegi. Nimed koos ladinakeelsete vastetega kleebitakse peatselt lennukikeredele. Järgmisel aastal soetatavad lennumasinad saavad endale nimed pingereas järgmistel kohtadel olevate linnuliikide hulgast.

 

 


 

TASUB OSALEDA


Punane tamm (foto: Toomas Jüriado)

Oodatakse teateid punase tamme kohta

Möödunud Uudistajas oli üleskutse lüüa kaasa Marek Vahula käima lükatud projektis „Haigruotsija”, andes teada uutest haigrukolooniatest (www.eestiloodus.ee/uudistaja419.html).

Ent samal aadressil oodatakse infot ka punase tamme (Quercus rubra) leviku kohta. Mõte hakata koguma teavet Eestimaa punaste tammede kohta tekkis allakirjutanul 2005/2006. aasta talvel. Projekt sai alguse 2007. aasta varakevadel, kui huvilisi kutsuti jagama teavet punase tamme olemasolu kohta. Viie hooaja jooksul on nõnda kogunenud ligikaudu 230 teadet.

Projekti „Punase tamme otsijad” siht on kõik Eestis kasvavad punased tammed kaardile kanda ning ühtlasi jäädvustada fotole. Parimatest fotodest kavatsetakse anda välja pildiraamat.

Seega, huvilised, andke teada punase tamme asukoha täpne kirjeldus, et potentsiaalne pildistaja leiaks tamme selgituse järgi looduses üles. Ühtlasi kutsutakse üles punaseid tammesid pildistama: sellestki huvist palutakse allakirjutanule märku anda.

Marek Vahula marek53@hot.ee, telefon 322 0662.


 

Oandu looduskeskuse hoone (foto: www.rmk.ee)

Pärandkultuuripäev Oandu looduskeskuses

Laupäeval, 5. mail kell 11.00 algab Oandu looduskeskuses pärandkultuuripäev: minnakse Oandu ümbruse metsadesse.

Kell 11.30 sõidetakse poolteisetunnisele bussiretkele ja tehakse jalgsimatk Laevapõhja allikale, tõrvaahju varemetele, Esku kabeli juurde ja tutvutakse vana aja metsateaduse avastustega. Jalgsi läbitakse umbes 2,5 kilomeetrit.

Kes ei soovi bussiretke ette võtta, saab samal ajal matkata koos juhendajaga looduskeskuse lähedal pärandkultuurirajal.

Oandus vaadatakse ka Võsu rahvateatri esituses lühinäidendit „Päev metskonnas anno 1927”.

Pärast näidendit pakutakse taimeteed ja peetakse väike piknik: nautida saab kaasavõetud einet. Seejärel on igaühel võimalus valida kolme töötoa vahel, kus meisterdatakse puust ja muust. Vahendid ja tööriistad annab huvilistele looduskeskus ja oma töövilja võib koju kaasa võtta.

Kell 14, 15 ja 16 on võimalus koos juhendajaga tutvuda looduskeskuse hoonete ja väljapanekutega ning uurida Taimetarga rada.

Looduskeskuse saalis saab vaadata filme ajaloost ja loodusest ning päevakohast näitust vanadest asjadest ja kirjavarast.

Metsapealinnast Rakverest toob rahvast metsa RMK metsabuss: see väljub kell 10 Aqua Spa parklast ning viib tagasi Rakverre kell 17. Metsabussile tuleb end kindlasti registreerida aadressil
oandu.looduskeskus@rmk.ee või telefonil 676 7010.

Endast palutakse märku anda ka neil, kes tulevad kohale oma sõidukiga: see on vajalik bussiekskursiooni kohtade varumiseks.

Pärandkultuuripäev on osalejatele tasuta!

RMK




Eelmisel aastal võitis hiite kuvavõistluse Ain Raali ülesvõte Palivere hiiepuust (foto: Ain Raal)


Hiite fotovõistlus

Algab kuvavõistlus „Maavalla hiied 10225”, selle siht on väärtustada ja tutvustada ajalooliste looduslike pühapaikade kultuuri- ja looduspärandit, jäädvustada nende hetkeseisund ning innustada inimesi pühapaikades käima ja neid hoidma.

Fotosid hiitest ja teistest looduslikest pühapaikadest nii maavallast kui ka piiri tagant oodatakse kuni 31. oktoobrini 2012 ning võitjad kuulutatakse välja 17. novembril Tartus hiie väe tunnustamissündmusel.

Võistluse üldarvestuse peaauhind on 500 eurot ning kuni 16-aastaste peaauhind 250 eurot. Peale nende jagatakse välja eriauhindu järgmiste valdkondade fotode kohta: püha puu, kivi, veekogu, annid, hiie valu, Vana-Võromaa, Virumaa, saared, muinsuskaitse, looduskaitse ning maailma pühapaigad.

Erinevalt eelmistest aastatest on tänavusel fotovõistlusel oodatud ka mujal maailmas tehtud ülesvõtted. Sel korral on osalejatel võimalus määrata oma võistlustöö ka Creative Commonsi rahvusvahelise vabakasutuse litsentsi alla ning osaleda seega eestikeelse võrguentsüklopeedia Vikipeedia koostamises. Kaitse all olevate pühapaikade vabakasutusse antud ülesvõtted annetab maavalla koda eestikeelsele Vikipeediale. Sellised ülesvõtted avaldatakse keskses failivaramus Wikimedia Commons ning neid kasutatakse Eesti pühapaikade teemaliste artiklite ilmestamiseks.

Hiite kuvavõistluse korraldavad Maavalla koda, Hiite Maja SA, Tartu ülikooli looduslike pühapaikade keskus ning MTÜ Wikimedia Eesti.

Võistlust toetavad Kehrwieder, Maaleht, Loodusesõber, Eesti Loodus, Maakodu, Võro instituut, Uma Leht, Tihuse hobuturismitalu, Krautmani tervisekool, looduslike pühapaikade riiklik arengukava,
kultuuriministeerium, siseministeerium, keskkonnaamet ning muinsuskaitseamet.

Rohkem teavet: www.maavald.ee/kuvad.

Maavalla koda


 



 

Looduse Omnibuss: talgud, Norra-Oostriku retk ja õhtu aasta loodusfotograafiga

Laupäeval, 5. mail kell 10 algavad talgud rahvusraamatukogus: algul peetakse aru ja siis riputatakse ühisel jõul seintele näitus „Looduse aasta foto 2012”.
Pühapäeval, 6. mail
sõidetakse Norra-Oostriku allikatele ja Männikjärve rappa. Retk on seotud algava looduskaitsekuu teemaga: allikad ja jõed. Matka juhib looduskaitsja Kai Kimmel. Söögid ja joogid tuleb retkelistel endal kaasa võtta.

Buss
väljub rahvusraamatukogu eest kell 9, tagasi Tallinna jõutakse kell 19.

Sõidu hind
täiskasvanutele, sh. tudengitele ja pensionäridele 12 eurot, õpilastele 5 eurot. Koolieelikud lubatakse sõidule tasuta.

Laupäeva ja pühapäeva ürituse kohta saab teavet küsida ja ennast kirja panna
648 1740, 5647 6297, info@looduseomnibuss.ee.

Esmaspäeval, 7. mail kell 18
toimub loodusõhtu, kus räägib ja näitab pilte aasta loodusfotograaf Argo Argel ning oma laule laulab Siiri Sisask.

Õhtu jooksul võib tutvuda fotonäitusega „Looduse aasta foto 2012” ning soodsalt osta albumit „Loodusfoto Aastaraamat 2012”.

Üritusest saavad
õpilased, tudengid ja pensionärid osa võtta euro eest, täiskasvanud kahe euro eest.

Olge õigel ajal õiges kohas!
Looduse Omnibuss

 

 


 


Toimetanud Katre Palo
Tagasiside, ettepanekud ja vihjed on teretulnud aadressil palo.katre@gmail.com
28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012