Eesti Looduse fotov�istlus
2012/12



   Eesti Looduse
   viktoriin




   AIANDUS.EE

MT� LOODUSAJAKIRI UUDISTAJA



UUDISTAJA  II
21. juuni  2012


Tänane Uudistaja ilmub kahes osas 
  


TASUB OSALEDA



 



Tartu keskkonnahariduskeskuse suvine keskkonnainfopäev
on
29. juunil TÜ botaanikaaias. Kell 16 viib ravimtaimede maailma TÜ dotsent Ain Raal, kell 18 algab mahekosmeetika töötuba, mida juhendab kosmeetik-koolitaja Marju Maasing. Kes soovib töötoas osaleda, peaks enne registreeruma telefonil 736 6120 või meili teel info@teec.ee.
Üritus on tasuta, toetab KIK.
 

35. Eesti looduseuurijate seltsi päev
toimub 30. juunil ja 1. juulil Pärnumaal Tihemetsas. Seekord keskendutakse koobastele, nende elustikule ja folkloorile. Ettekannetega esinevad Ain Vellak ja Lauri Lutsar. Esimese päeva õhtupooliku sisustavad kohalikud loodusetundjad jalutuskäikudega Voltveti parkides. Teisel päeval sõidame pikemale ekskursioonile Pärnumaa loodust avastama.
Vt. www.elus.ee
 


TÜ loodusmuuseumi putukate huvipäev
on Käreveres ja Ilmatsalus 30. juunil. Huvipäeval tutvutakse eri putukaliikidega ning putukate püügi ja kogumisega looduses. Retke juhendavad Mati Martin ja Aivo Tamm. Väljasõit kell 11 TÜ loodusmuuseumi eest (Vanemuise 46), tagasi jõutakse hiljemalt kell 18.
Huvipäev on osalejatele tasuta, retke korraldamist toetab KIK. Info ja eelregistreerimine loodusmuuseum@ut.ee, 737 6076 (administraator, tööpäevadel kell 9–16).
 

  

 
RMK Nõva puhkealal
 
Metsaseltsi jaanipäevaeelne meenutus
Laupäeval, 23. juunil on jaanilaupäev. Tuletame meelde, et looduses võib tuld teha ainult selleks ette nähtud kohtades. Lõket teha ja grillida on soovitatav RMK lõkkekohtades, mille asukohad leiab internetilehelt www.rmk.ee. Erametsades paiknevad lõkkekohad on loetletud erametsakeskuse kodulehel. Soovitatav on alati jälgida EMHI tuleohukaarti.
Tehes lõket nii metsas, maastikul kui ka koduaias, tuleb järgida tuleohutusnõudeid. Tuld võib teha vaid vaikse tuulega, seejuures tuleks tähelepanelikult jälgida, et sädemed ei lendaks põlevmaterjalidele. Lahtist tuld ei jäeta kunagi järelevalveta, sel lastakse lõpuni põleda, kustutatakse veega või summutatakse näiteks liivaga. Oluline on jälgida, et lõkkest ei tekiks kulupõlengut.
Eesti metsaselts
 
      



MAAILMAST


 

    
 

Tristan da Cunha põllumajandusameti töötajad on seadnud Elizabeth II 60. kroonimisaastapäeva pidutule saare keskuse Edinburgh-of-the-Seven-Seas lähedal paika, mida 60 aastat tagasi veel polnudki: 1961. aasta vulkaanipurske tahkunud laavakeelele

 

Ian Lavarello, kes on nagu paljud teisedki saarlased laevahukust pääsenud meremehe järeltulija, süütas tule kuninganna tseremooniameistri Bruno Peeki korralduse järgi 4. juuni õhtul kell 22 kohaliku aja järgi
Fotod: Robin Repetto
 

Pidutuligi võib edendada loodushoidu
Nagu kõikjal Suurbritannias ja rahvaste ühenduse maades, süüdati kuninganna Elizabeth II 60. kroonimisaastapäeva pidutuli ka maailma eraldatuimal maalapil, 262 elanikuga Tristan da Cunhal. Sellest teatas Uudistajale suur Eesti sõber, Tristani esindaja Ühendkuningriigis Chris Bates. Just Chris saatis meile ka asjakohased fotod.
Seitse korda seitsme miili suurune saar, mille Kuninganna Mary nimeline tipp tõuseb koguni 2062 meetrit üle merepinna, asub lähimast saarest, St. Helenast, 1500 miili ja Kaplinnast, mille kaudu käib kogu saare transpordiühendus muu maailmaga, 1750 miili kaugusel. Kõik tavakohased auavaldused brittide tähtsal päeval ei jäänud aga olemata: saare kahes kirikus peeti tänujumalateenistusi, toimus lipuparaad ja kõlas saluut, anti medaleid ja tantsiti Prince Philip Hall’is.
Küllap meeldejäävaim kõigist üritustest oli aga traditsioonilise märgu- või pidutule süütamine õhtupimeduses. Kuna Tristan ning saarestiku tillemad saared Nightingale, Inaccessible ja Gough on maamärgid Lõuna-Ameerika ja Lõuna-Aafrika vahel liikuvatele laevadele, anti märgutulest enne mereraadiote kaudu teada.
Niigi põneva saare pidutule muudab lausa unikaalseks asjaolu, et lõkke põlevmaterjaliks ei valitud Briti ülemereterritooriumide puhul tavalist gaasi, vaid hoopis invasiivsed võõrtaimed, mis aja jooksul saarele sattunult ohustavad sealset ainulaadset loodust. Ligi pool saarestikust on haruldaste lindude pesitsusalana ning taimede kasvukohana looduskaitse all, Inaccessible ja Gough on kantud UNESCO maailmapärandi loendisse. Sestap ongi siin vaja eriti hoolikalt võõrliike tõrjuda. Saarerahva ühe juhi Ian Lavarello sõnul ei saa nii kaugel maalapil elades lubada mingit raiskamist, niiviisi leitigi, et parim viis ülemaailmses pidutulede ürituses kaasa lüüa on ühendada see kodusaare väga erilise looduse kaitsega.
Uudistaja
 

  

 
Ipanema park on saanud puhtamaks
Foto: tinyurl.com/dx48dtb
 

Rio de Janeiros „tehti ära”
19. juunil toimus Rio de Janeiros ÜRO kestliku arengu konverentsi Rio+20 raames Eestist alguse saanud prahikoristus „Teeme ära!”. Ettevõtmisega tutvustati maailmakoristuskampaaniat „Let´s Do It World Cleanup 2012”.
Koristusaktsioonil Rio de Janeiro Garota de Ipanema pargis osales üle saja inimese, kes koristasid parki, randa, metsa ja ookeanipõhja. Kohal oli inimesi 15 riigist: Eestist, Brasiiliast, Taist, Kanadast, Leedust, Koreast, Rootsist, Iraanist, Venetsueelast, Austraaliast, Portugalist, Austriast, USAst, Uus-Meremaalt ja Itaaliast.
Koristusaktsioonil osalenud välisministri Urmas Paeti sõnul on just kodanikualgatused hea viis muutmaks inimeste mõttelaadi. „Sel aastal osaleb „Let´s Do It World Cleanup 2012” kampaanias juba peaaegu sada riiki,” sõnas minister. „Sellist kestlikku arengut soovime me kõik: kui meist igaüks teeb natuke, saavutame kogu maailmas väga palju.”
Välisministeeriumi pressitalitus
 


UUDISTAJA UUDISTUSI 




Soome lahe põhja- ja idaküljel
Tänase Uudistaja toimetaja oli läinud neljapäevast pühapäevani reisil. Esmalt läksime laevaga Helsingisse, ...
  


... kus käisime ka mitme Soome presidendi haual. Seletusi jagab pildil giid Boris Gorbunov
  

Soomes põikasime veel Porvosse ...
  

... ning Aleksander
III kalastuspaika Langinkoskil Kymi jõel
  

Esimeses öömajalinnas Viiburis saime alla vaadata Viiburi kindluse tornist
  

Teel Kroonlinna ja Peterburi poole olid peatused kunagise Mannerheimi liini asukohas, ...
  

... Sestroretskis, kus allveelaevade memoriaalkirik ning Vene esimene allveelaev (fotol), ...
  

... ja tõeliselt masendaval Levašovo memoriaalkalmistul
  

Kroonlinna Ankru väljak suurejoonelise, veel lõpuni taastamata Merekirikuga
  

Paar fotot ka Peterburist: Aleksander II tapakohta rajatud pühakoda Spas na Krovi ja ...
  

... laupäevaselt rahvarohke Suveaed
  

Üllatav oli tõdeda, et ka Neeva põhjakaldal oli ööl vastu pühapäeva tulnud sildade tõstmist vaatama väga palju inimesi
  

Väga rahvarohke, seda vihmast hoolimata, oli ka pühapäeval Peterhofis
  

Koduteel tegi kurvaks, kui vähe on Venemaal väljaspool suurlinna viimaste aastakümnetega muutunud: ikka samasugused räämas ja umbrohtu täis külad ning lagunenud maantee
 



KOMMENTAARI ASEMEL 




Foto: Peeter Laurits / Helicam / www.kultuurikoda.eu

 

Kas südalinn või südaturg?
Eesti kultuuri koda soovitas kümmekond päeva tagasi oma liikmetel jagada üht linki, mis illustreerib, kuidas ja millist meeleolu loovad Tallinna linnapildis praegu haridus- ja kultuuriasutused „ning mida võiks päriselus tähendada järeleandmine neile, kes kultuuri ja kunsti äärelinna puksida sooviksid”.

Klõpsa Koja kodulehel http://www.kultuurikoda.eu/ lingile „Kas südalinn või südaturg?”.

Ilmselt pole lingi jagamine keelatud ka neil, kes koja liikmed pole. Seda siin teemegi.

 


VIIMASEL KEVADEHOMMIKUL BOTAANIKAAIAS








Vormi- ja värvirohkust:
  

Kirju käoking
  

Inkavillea
  

Üks aiasopp on praegu kirju iiristest, ...
  

... teine aga pojengidest
  





Kui mitme pojengisordi nimed kaovad otsekohe meelest, ...
  

... siis „Maija Plissetskaja” on liiga tabav, et ununeda
  

 


  
 

Järgmise Uudistaja paneme kokku 6. juuliks.

Ilusat jaaniaega!








Toimetanud ja pildistanud Toomas Jüriado
Tagasiside, ettepanekud ja vihjed on teretulnud aadressil
toomas1307@hot.ee

28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012