Eesti Looduse fotovõistlus
2004/11   Eesti Looduse
   viktoriin


   Eesti Looduse
   fotovõistlus 2012
   AIANDUS.EE

Eesti Loodus
Toimetaja veerg EL 2004/11
Seente pöörane, ent tähelepandamatu suguelu

Vist vähesed kõrgharitud bioloogid, kui mükoloogid kõrvale jätta, oskaksid kirjandust kasutamata öelda midagi põhjalikumat seeneriigi seksuaalelu kohta. Nähtus on keeruline ning õpitu seetõttu kerge ununema. Pealegi on arusaamad seente sugulisest paljunemisest üha arenenud, nii et kunagi omandatud teadmisest on praegu vähe kasu. Seetõttu otsustasime võtta novembrinumbri põhiteemaks pealtnäha väga akadeemilise ja kuiva valdkonna – seente seksi.

Kõige lihtsam tundub praegusel ajal teavet leida Internetist. Kuid seente sugulise paljunemise ja arengu kohta ei leia sealt eesti keeles peaaegu midagi. Küll saab aga otsides kätte põhikooli riikliku ainekava, kus ka seente suguline paljunemine sees. Seetõttu on ehk siinsest ülevaatest kasu ka bioloogiaõpetajatel, samuti õpilastel ning üliõpilastel.

Seente suguelu ei saa harjumuspärase loomade ja taimede paljunemisega kohati üldse võrrelda. Paraseksuaalsus, mis lubab palju eri genotüübiga tuumapopulatsioone sama organismi piires, on vaid üks näide seente paljunemisviiside mitmekesisuse kohta. Samad seened võivad oleleda sugutult ehk seksi hüljates, ent teatud sobivamates oludes moodustada siiski viljakehi. Paljunemisviiside plastilisuse ja rohkuse tõttu võib arvata, et seened tunnevad end ilmselt hästi ka pärast seda, kui Maa on muutunud inimestele elamiskõlbmatuks.

Peale seenelkäigu tuleb sügiseti loodetavasti meelde ka ajakirjade tellimine, kuigi seda saab teha aasta ringi. Eesti koolide raamatukogusid võiks rõõmustada toetus keskkonnainvesteeringute keskuselt, mistõttu nad saavad uuest aastast jälle tasuta nii Eesti Loodust kui ka meie kirjastuse ajakirju Horisont ja Loodus.

Soodustust pakume ka MTÜ Loodusajakiri liikmesühingutesse kuulujatele: nemad saavad tellida meie ajakirju 10% soodsamalt. Siinkohal loetleme veel kord Loodusajakirja liikmesühingud: Eesti looduskaitse selts, Eesti looduseuurijate selts, Eesti ornitoloogiaühing, pärandkoosluste kaitse ühing, Eesti teaduste akadeemia looduskaitse komisjon ning Tartu üliõpilaste looduskaitsering. Tellida saab meie kodulehelt või Tallinna ja Tartu toimetusest. Interneti kaudu tellides peaks soodustuse puhul kirjutama märkuste lahtrisse oma ühingu nimetuse lühendi.Toomas Kukk
28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012

Loe Uudistajat
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet