Eesti Looduse fotovõistlus
2012/12   Eesti Looduse
   viktoriin


   Eesti Looduse
   fotovõistlus 2012
   AIANDUS.EE

UUDISED
Sinivetikaoht varitseb ka sellel suvel

HELCOM-i veebilehelt saab huviline teada, et ka eeloleval suvel on mürgiste sinivetikate õitsengu oht mõneski Läänemere piirkonnas väga suur.
Mai algul paigutas Läänemere keskkonnakaitse komisjon HELCOM oma koduleheküljele Soome keskkonnainstituudi sinivetikaennustuse, mis esimest korda haarab kogu Läänemerd. Materjal on kogutud ja vormistatud HELCOM-i koordineeritava keskkonnaseire ja -modellerimise programmi raames.
Mürgiste sinivetikate oht on algaval suvel väga suur terves Soome lahes, Stockholmi arhipelaagi ja Ålandi saarestiku lõunavetes ning põhjapoolses keskosas. Hoopis vähem on sinivetikaid karta põhja pool, näiteks Botnia lahes ja Ålandi põhjarandadel. Tõenäoline on vetikate vohamine ka mere lõunaosas, Bornholmi, Gotlandi ja Ölandi saarte vahelisel alal.
Suurem osa vetikamassist moodustub avamerel, kust siis tuuled selle saartele ja rannikule lükkavad. Seepärast saab vetikaohtlike piirkondade vältimise hoiatusi anda vaid paar päeva ette.
Esimesi õitsenguid ennustatakse sooja ilma korral juuni lõpus või juuli alguses, haripunkt saabub juuli lõpus. Külm ja tuuline suvi lükkaks ohtliku perioodi ilmselt augustisse ja õitsengu intensiivsus oleks siis väiksem.
Vetikad, mida selle ennustuse raames vaadeldi, kuuluvad perekondadesse Aphanizomenon ja Nodularia. Need võivad olla mürgised nii inimestele kui ka loomadele. Eriti suur on sinivetikate hulgiõitsengu oht tugevalt eutrofeerunud (toitainerohkeis) veekogudes. Teatud rannikupiirkonnis ja siselahtedes võivad vohada ka teised sinivetikaliigid.
Ennustuste aluseks on Soome mereuuringute instituudi ja keskkonnaadministratsiooni, Rootsi meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi ning Helsingi linna kogutud andmed toitainete sisalduse kohta 360 vaatluspaigast. Soome keskkonnainstituut avab suvel ka sinivetikate infotelefoni +358 1080 8898.

Vt. http.//www.helcom.fi/helcom/pressroom/pressreleases/070502.html
28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012

Loe Uudistajat
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet