Eesti Looduse fotovõistlus
2012/12   Eesti Looduse
   viktoriin


   Eesti Looduse
   fotovõistlus 2012
   AIANDUS.EE

UUDISED
Ilmus erinumber ohtlikust ja õudsast loodusest

Ajakirja Eesti Loodus märtsinumber: õudne ja ohtlik Eesti loodus

Äsja on trükist ilmunud Eesti Looduse erinumber, kus tutvustatakse Eesti looduse põhilisi ohte, sealhulgas ohtu kätkevaid ilmastikunähtusi. Peagi saabuval kevadel ongi õige aeg meenutada tegelikke ja väljamõeldud ohte ja õudusi meie muidu põhjamaiselt leebes looduses.

Kõige rohkem pelgavad inimesed metsloomadest suurkiskjaid, ent tegelikkuses on kartus enamasti asjatu. Hoopis sagedamad on puugid, kelle kaudu kanduvad edasi puukentsefaliit, borrelioos, erlihhioos, harva teised haigused. Puugid võivad olla nakatunud ka mitme haigustekitajaga korraga. Kuidas puukhaigustest hoiduda ja kus piirkondades on haigusoht suurem, sellest kirjutavad Eesti looduses meedikud.

Inimest ohustavad ka mitmesugused parasiidid, ent nendega nakatumise oht on suurem lõunamaades. Nii on soovitatav enne lõunamaale puhkama minekut saada ülevaade võimalikest ohtudest. Eesti loodusest võib saada paelussinakkuse; kõige ohtlikum on ehhinokokk-paeluss, keda on Eestist seni leitud kiskjatelt.

Kiirabile on kõige rohkem tööd toonud herilaste ja mesilaste pisted; peaaegu igal aastal on mõni inimene allergilise reaktsiooni tõttu surma saanud. Märksa „ohutumad” on kiirabi meelest rästikute salvamine. Meil kasvab ligi 200 liiki mürgiseid seeni, kellest 15 söömine võib haiglaravita lõppeda surmaga. Eluohtlikke mürktaimi on meil kümmekond, kuid pisut mürgised, eriti väikelastele, on ka näiteks tavalised sinililled, ülased, tulbid ja nartsissid.

Tõelistele ohtudele lisaks on inimesed neid ka välja mõelnud. Näiteks rabad, kuhu on põhimõtteliselt küll võimalik uppuda, ent raba tundes ja kaine peaga on see võimatu. Eriti Lõuna-Eesti rahvapärimusest on teada „eksitaja” ehk „essütäjä” – jõud, mis inimese õigelt teelt kõrvale juhib, metsa ära eksitab. Ühtlasi on rahvaluulest rohkesti teada ka neetud paiku ja õudseid mütoloogilisi olendeid.

Eesti Loodus on populaarteaduslik ajakiri, mis on ilmunud 1933. aastast. Ajakirja annab välja MTÜ Loodusajakiri. http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/

Eesti Loodus
28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012

Loe Uudistajat
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet