Eesti Looduse fotov�istlus
2012/12



   Eesti Looduse
   viktoriin




   AIANDUS.EE

MT� LOODUSAJAKIRI UUDISTAJA

UUDISTAJA
19. detsember  2008




Uudistaja on täna tavalisest tekstivaesem, see-eest aga pildirohkem. Sest ta on 2008. aasta viimane. Teeme meiegi väikese jõuluvaheaja: kahel nädalal uut Uudistajat teie arvutitesse ei jõua. Aga 9. jaanuaril oleme taas teie seltsis.
Püüan tänases Uudistajas lõppevale uudiste-aastale tagasi vaadata ja kasutan selleks nende viimase kaheteist kuu jooksul tehtud pilte. Ka on mul hulk soove juba mõne päeva pärast tulevale jõuluvanale; need leiate seekordse Uudistaja lõpulõigust.
Ilusaid saabuvaid jõule ja meeleolukat aastavahetust!
Toomas Jüriado, Uudistaja toimetaja



UUDISTAJA SOOVITAB





Detsembrikuu Eesti Loodus
“Ega tali taeva jää,” ütleb vanarahvas. Ent kui meenutada eelmist talve, siis lund ja näpistavat külma Eestis peaaegu polnudki. Detsembrikuu Eesti Looduse avaloos selgitab Jaak Jaagus sellise ilma põhjusi.
Soojad talved mõjutavad loodust tugevalt. Mart Jüssi kirjutab, miks mõjuvad säärased loodusolud eriti halvasti hüljestele. Kas imetajatega Läänemeres tuleb tõesti hüvasti jätta?
Detsembrinumber vaatab tagasi nii lõppevale aastale kui ka kaugemale ajalukku. Tänavu möödus 75 aastat Eesti Looduse esmailmumisest. Erki Tammiksaare artiklist saame teada, kuidas loodi meie kodumaal esimesed loodusajakirjad. August Vagast kirjutab Mati Laane. Tänavu märtsis oli teeneka Eesti botaaniku 115. sünniaastapäev.
Kuidas on saastetasud mõjutanud majandust? Riigikontrolli audiitor Anneli Andresson nendib, et liiga väikeste tasumäärade tõttu pole ettevõtted eriti investeeringuid teinud – tootmine pole muutunud keskkonnahoidlikumaks.
Intervjuu on seekord Martin Zobeliga. Okaspuude sugulisest paljunemisest kirjutavad Ülle Reier ja Arne Sellin.
Detsembris lõppes selleaastane Eesti Looduse fotovõistlus. Peale postri leiab lugeja ka valiku võidutöid.
Marten Laur, Eesti Looduse toimetaja







Loodusesõber detsembris: kotkakaamera meeste jälgedes
Kaanelugu kaamera paigutamisest metsa viib lugeja hetkeks linnu-uurijate, elektrikute ja jahimeestega otse sündmuste keskele, ühte talviselt sombusesse novembripäeva. Kesk Nõva metsaalust oli kotkakaamera vaid tükike plasti auto tagaistmel ning kõik alles sebisid ringi märgade mätaste vahel kruvide ja lauajuppidega, et saada kaamera üles õigel ajal õiges kohas – suurele männile.
Kas metsapilt on ka õiges kohas meie elutoas? Väga õiges, arvavad asjaosalised. Kaamerapildi abil õpime loomi märkama – sest ega kotkakaameras näe ainult kotkaid, vaid ka muid tegelasi. Täpsete kommentaaridega aitab vaatajaid rahvusvaheline Looduskalendri foorum, mis iga kaadrisse ilmunud uut liiki kohe märkab ja määrab. Foorum on suureks abiks algajatele linnuhuvilistele. Ja veel midagi: kui rääkida eelmise aasta Sea-TV kontoritöötajatest vaatajatega, selgub, et kaameral on teraapiline mõju. Rahustav metsapilt aitab kontori- (või kodu-)seinte vahel hetkeks mõtteid koondada muule kui pisisebimisele.
Jõulukuu Loodusesõber jalutab inimeste argipäevast mõneks ajaks ka putukate omasse. Urmas Tartes valgustab, kas putukas saab komistades viga, miks ta ei saa tule ääres istuda ja kui ohtlik on väiksematele kuuejalgsetele suur vihmapiisk.
Tuulest kirjutab aga Aare Baumer, kes mõtiskleb teemal, kas meil oleks mõistlik tuuleenergiat salvestada ning kui suur võiks olla ühe tulevikukodu energiasääst.
Piduliku jõulukuu toob ajakirja näpunäite nurgake, mis õpetab ajalehtedest-jäätisepulkadest-lõngast lihtsaid koduseid jõuluehteid tegema. Peorohke talvekuu kajastub ka paevana Rein Einasto artiklis, mis räägib meie Draamateatri ja Estonia esinduslike paetreppide päritolust.
Head mõnusat lugemist!
Helen Arusoo, Loodusesõbra peatoimetaja



 

 


horisont.ee – rohkem teadussõnumeid

Küllap on Horisondi veebileht nagu Tallinna linn, mis kunagi lõplikult valmis ei saa. Kas või juba seepärast, et teaduses juhtub kogu aeg midagi. Uudistaja lugejal tasub aga meelde jätta, et Horisondi teadusblogi pakub nüüd senisest veelgi enam teadussõnumeid. Tänavu sügisel on selle tegijate ringiga liitunud mitu uut kirjutajat: Osnabrücki ülikooli kognitiivteaduste eriala tudeng Paula Henk, Amsterdami ülikooli astrofüüsika doktorant Mihkel Kama, Pennsylvania ülikooli keemiadoktorant Rainer Küngas jt.

Olulise tehnilise uuendusena oleme loomas reaalajas toimivat teadusterminoloogia sõnastikku. Viimane peaks oluliselt lihtsustama Horisondi teadusblogi lugemist, aga ühtlasi seda natuke mängulisemaks muutma.

Ja muidugi saab veebilehelt www.horisont.ee alati järele vaadata, millest on juttu viimases Horisondi trükinumbris. Samas väljas olev ajakirja elektrooniline arhiiv ulatub aastasse 1996 ja võiks ehk mõndagi pakkuda ka neile, kel huvi veebinduse ajaloo ja tehniliste võimaluste vastu, sest oleme oma arhiivis teadlikult säilitanud ka veebilehe omaaegsed ilmed.

Horisondi teadusblogi jätkuvat ülesehitustööd on toetanud haridus- ja teadusministeerium 2008. aasta teaduse populariseerimise projektikonkursi raames.

Horisont




            
AASTA 2008 PILTIDES

  


Talv, teadagi, jäi aastahakul saabumata. Värska laht sai korraks siiski sedavõrd kõva kaane, et mõnedki kalamehed julgesid saagile minna (12.01).
 


Antonius on sigade kaitsepühak. Nii oli tõnisepäeval just paras aeg avada Tartu turuhoone kõrval Mati Karmini “Siga” (17.01).
 


Emajõe partidel oli sel talvel lahedalt ujumisvett (24.01). 


Optimistlikumad suusamehed ei lasknud ennast Tartu maratoni rajal lumepuudusest heidutada (17.02).
(Foto: Tiiu Jüriado)
 


Polnud kuigi pikk ka tänavuste jääskulptuuride eluiga. Pildil Tartu “Rott” (20.02).
 


Märtsisoe meelitas õied varakult ilulema (12.03), ...
 


… aga siis tuli maha selle talve suurim lumi (26.03).
 


Võililled: alul ilus ja armas, pärast väheke tüütu (01.05).
 


Aga mai esimesel nädalavahetusel tegimegi ära! (03.05)
 


Tallinna merepäevadel käisid uhked kuninglikud purjelaevad Rootsist (21.06).
 


Tartu Supilinna uhkeimas majas Oa tänaval on nüüd ökopood. Pildil üks selle eestvedajaid ajakirjanik Madli Zobel (08.07).
 


Hiiumaa Eiffeli torn: asjameestele pinnuks silmas, rändureile vaatamis- ja ronimisrõõmuks (30.07).
 


Tartu Pühima Neitsi Maarja Pärispatuta Saamise kirik sai ometi kord tagasi oma aastate eest jaanuaritormis minema pillutatud risti (03.09).
 


Sel suvel varises Kallaste panga seni kauneima ja tuntuima vaatega koht (06.09).
 


Seentega oli tänavu nii ja naa – kuidas kusagil. Aga seenenäitusi oli nagu heal aastal seeni metsa all (14.09). 


Sügisesed maalermeistrid polnud tänavu värvidega kitsid  (26.09, Viljandis).
 


Islandi käsitööentusiast: no mis siis sellest, et meil enam raha pole! Puhas õhk ja vesi on meil alles, samuti maasoe ja kalad meres. Ning muidugi lambad oma suurepärase villaga. Ja meie osavad käed. Nii tuleb lihtsalt usinasti tööd teha! (10.10, Þingborg)
 


Vapramäe-Vellavere-Vitipalu sihtasutuse fotovõistluse võitis juba teist aastat Järvamaa neiu Merit Eensoo (24.10).
 


Hindajad märkasid keskkonnategusid. Monika Kopti ja Jaanus Tamkivi keskkonnaministeeriumist ning “Teeme ära 2008” kampaania eestvedaja Rainer Nõlvak Estonia talveaias (01.12).
 


Stockholmi jõulupuu on sel aastal 38 meetrit kõrge. Ja ladvatäht lisab sellele veel neli meetrit. Sellega, kinnitavad rootslased, on tegemist maailma kõrgeima jõulupuuga. Siiski teevad nad natuke ka sohki: selline “kuuseke” pole mitte metsas sirgunud, vaid mitmest puust kokku pandud (13.12).
 


Rootsis nagu meil: korraks tundub õhk talvisem, aga tõesti ainult korraks (15.12, Fyrise ääres Uppsala lähedal).


   


SOOVID-SOOVID-SOOVID



Kallis jõulumees!

Too meile palun ikka kinke ka. Aga mõõdukalt:



 … ja mitte nii, nagu on näha Stockholmi kuulsa ja maineka NK kaubamaja akendelt!





Kingi keskkonnakorraldajatele kuuldeaparaat, et nad saaksid asjatundjaid kuulda võtta!





Kohtumine viirastusega minevikust: Sarve aastaid tagasi ebaseaduslikult ehitatud kurikuulus suvila Hiiumaal juunis 2008.
Too kõigile arendajatele lisasüdametunnistust, et kõik ehitised kerkiksid kooskõlas seadustega ega teeks loodusele liiga!


Õpeta ajakirjanikele, kuidas vähem kollendada ja ära lase neil tõsta tühjast suurt skandaali, nagu Iiri sealiha disoksiiniohtlikkusest või kunagi varem linnugripist kirjutades!




Sellist torti söödi teaduskeskuse Ahhaa nurgakivipanekul 26. mail.
Aita Tartu teaduskeskuse Ahhaa ammu oodatud hoonel ometi valmis saada!




Tartu ehitatav Lai tänava autosild
Too, palun meie linnaisadele arusaamist, et õige oleks edendada ühistransporti, mitte aga ehitada uusi mõttetuid autosildu, -teid ja -parklaid. Ja autosid ka ära enam oma kingikotti peida: neid on meil niigi juba liiga palju!


Kingi meie veteranakadeemikutele muretu vanadus, et nad ei peaks alailma sõna võtma teemadel, mille puhul õnigi kord oleks õigem vait olla!



Tartu uus kaubamaja
Juhata kolemajad uuel aastal kuhugi mujale maale ja ära neid Eestisse rohkem lase!


 Aita Eesti loodusel püsima jääda ja too kingikotis kaasa hästi suur kuhi loodusteadlikkust!




Jõuluvana, MTÜ Loodusajakiri vastutava väljaandja Indrek Rohtmetsa ja Lumivalgukese, Loodusajakirja reklaamijuhi Elo Algma ees ütleb salmi Loodusesõbra peatoimetaja Helen Arusoo
Toimetusjõuluvana kingid sai toimetuserahvas, nagu näed, juba kätte. Sinult ootame kingikotti rohkesti uusi autoreid põnevate teaberohkete kirjatööde ja aina kenamate huvitavate fotodega!




Toimetanud ja pildistanud Toomas Jüriado
Tagasiside, ettepanekud ja vihjed on teretulnud aadressil
toomas1307@hot.ee
28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012