Eesti Looduse fotov�istlus
2012/12



   Eesti Looduse
   viktoriin




   AIANDUS.EE

MT� LOODUSAJAKIRI UUDISTAJA



UUDISTAJA II
15. mai  2009



 

Järg kastanioksapiltidele: 9.mail, …


 

11. mail…


 

ja …13. mail tehtud foto.



TÄHELEPANEK

      





Fotod: Eve Tang

 

Eve Tang Tabasalust saatis toimetusele paar uhket pilti ja kirjutas, et  märkas “imelikku suurt kollast seenetaolist asja” kadaka peal 9. mail (ülemine pilti). 10. mail olid lihavad vohandid juba ära kuivanud (alumine pilt). “Meil on siin Türisalu panga peal kadakaid palju,” lisas Tang, “aga sellist asja pole kunagi enne näinud.”

Saatsin pildid edasi mükoloogidele ja sain Mall Vaasmalt vastuse: “Meie seenetark Kadri Põldmaa määras kohe ära – pihlaka näsarooste (Gymnosporangium cornutum), mis polevat ka eriline haruldus.” Kuulo Kalamees seletas veidi pikemalt: “Seen on roosteliselaadse (Uredinales) seltsi kuuluva kandseene talieosjärk III, nimelt üks näsarooste tekitaja (perek. Gymnosporangium) liik kolmest, mille 0-I staadiumid tekivad väga mitmesugustel lehtpõõsastel ja -puudel, III talieosjärk aga kõigil liikidel just kadakal.”

Uudistaja

 

 


TASUB OSALEDA



Keskkonnaministeeriumis toimub LIFE+ programmi tutvustav seminar

21. mail toimub keskkonnaministeeriumis (Tallinn, Narva mnt. 7a) LIFE+ programmi infoseminar, mille korraldab Euroopa Komisjon koostöös Stella Consultingu ja MWH-ga.

Seminari eesmärk on anda 2008. aasta taotlusvooru potentsiaalsetele taotlejatele ülevaade LIFE+ programmist ja nõuetest taotluste esitamisel. Seminar toimub eesti keeles. Huvilistel palutakse registreeruda aardressil life.estonia@cycleplan.ee.

Esialgset päevakava näeb aadressil http://www.envir.ee/1096585; vt. lisaks ka http://www.envir.ee/1009610.

Keskkonnaministeerium

 

  

Võistlus selgitab looduslaagrisse pääsejad

Tartu keskkonnahariduskeskus (TKKHK) kuulutab välja konkursi, et leida osalejaid looduslaagrisse, mis toimub 15.–17. juunil Lätis Krimuldas.

Konkursil on oodatud osalema 12–14-aastased noored, kes õpivad Tartu, Valga, Võru ja Põlva linna või maakonna koolides. Kandideerijail tuleb esitada essee “Mida märkasin looduses” pikkusega kuni üks A4 lehekülg. Essees peaks olema ka paar lauset selle kohta, miks on soov laagrisse minna. Enne, kui esseed kirjutada, soovitavad korraldajad käia mõnel kodu või kooli lähedasel märgalal.

Kuna laagri töökeel on inglise keel, siis peab olema valmis ka inglise keeles suhtlema. Eesti keelt kõnelevad juhendajad on laagris siiski kaasas. Essee tuleb saata hiljemalt 3. juuniks aadressile teec@teec.ee, et komisjon jõuaks parimad välja valida ja kutsutuid teavitada.

Võistlus toimub Eesti-Läti koostööprojekti “Tagasi loodusesse” raames. Projekti toetavad Euroopa regionaalarengu fond Eesti-Läti programmi vahendusel ja KIK.

Täpsem info Tiina Lilleleht (5334 1013 või tlill@hot.ee).

TKKHK

 

  

Ehitusalase e-teenuse infopäev

Keskkonnaministeeriumi info- ja tehnokeskus (ITK) korraldab 20.mail kell 11–14 oma ruumes (Tallinn, Mustmäe tee 33) infopäeva, kus tutvustatakse uut ehitusala sobivuse hindamise e-teenus.

Teenus aitab eraisikutel, ametnikel ja ettevõtjatel hinnata ehitise või muu objekti (sh. näiteks kaevanduse, veekogu või tuulepargi) asukohavalikut ja saada infot seal asuvate loodusväärtuste, piirangute, infrastruktuuri jne kohta. Teenuse leiab võrgukülgedelt www.keskkonnainfo.ee ja www.eesti.ee

Teenuse abil väljavalitud asukohta hinnatakse lähtuvalt planeeritava ehitise tüübist, intensiivsusest, ehituse alla jääva ala pindalast ja mõjust keskkonnale. Kasutaja valikute põhjal koostatakse tabelitest ja kaartidest asukoha aruanne. Aruandest saab muuhulgas teada, kas planeeritava ehitise jaoks on piisavalt vaba maad, millised on looduslikud ja õiguslikud piirangud ehitusalas, milline on piirangute mõju ehitustegevusele, kas ehitise lähiümbruses on olemas vajalikud teed, tehnovõrgud, sotsiaalse infrastruktuuri objektid. Valitud andmete põhjal arvutatakse välja objekti ümbrust (~5–20 km raadiuses) kirjeldavad näitajad.

Ehitusala sobivust hinnatakse rohkem kui kümnest erinevast andmekogust saadavate andmete põhjal. Teenus pakub võimalust ühendada erinevaid keskkonnaandmeid ja eksperthinnanguid. Planeeritavate ehitiste keskkonnamõju hinnata ei saa, ent kaudselt on seda võimalik kasutada keskkonna- ja maastikuplaneerimisel. Samuti ei ole teenuses olev info kasutatav õigusliku tõendusmaterjalina.

Osalemissoovist teabepäeval tuleb teatada 18. maiks. Päevakava ja registreerumine ITK kodulehel www.keskkonnainfo.ee , meili teel anu.soolep@ic.envir.ee.

ITK

 

  


Käsmu meremuuseumi peremees Aarne Vaik

 

Omnibuss väljub pühapäeval ka Pärnust ja Vändrast

Looduse Omnibuss viib laupäeval, 16. mail talguretkele Käsmu meremuuseumisse.

Kavas on värvida majakat, parandada terrassi ja korrastada ümbrust. Pärast pakutakse suppi ja lõõtsapillimängu, saab osa Käsmu loodusest ning kultuuriloost. Retk on osa muinsuskaitse heakorratalgute päevast Eestis. Väljasõit rahvusraamatukogu eest on kell 10, tagasi Tallinna saab kell 19. Sõidu hind täiskasvanutele 100, õpilastele 50 krooni.

Pühapäeval, 17. mail siirdutakse kevadretkedele, mis lõpevad Viinistus, kus saab kuulata Lauri Saatpalu ja Peeter Rebase kontserti ja vaadata näitust Looduse aasta foto 2009 parematest töödest. Üks retk, mida juhendab Jaan Masing, viib Muuksi linnamäele, Pikanõmme luidetele, Aabla rappa ja Majakivi juurde. Teine retk algab Oandu looduskeskuse õuelt ning viib Altja jõe kaldaile, Võsu-Oandu matkarajale, Koljaku-Oandu astangule ja teel Oandult Viinistule Jaani-Tooma suurkivi juurde.

Väljasõidud mõlemale reisile on rahvusraamatukogu eest kell 10, tagasi Tallinnas ollakse kell 19.30; sõidu hind koos kontserdipiletiga täiskasvanuile 200 ja õpilastele 125 krooni.

Viinistule saab seekord sõita ka Vändrast ja Pärnust. Teel käiakse Jägala joal ning vaadatakse Lahemaa kauneid paiku: Nõmmeveski juga, Vasaristi joastikku ning Eesti kõrgeimat hiidrahnu Tammispeal. Väljasõit Vändra turuplatsilt on kell 8.15, Pärnust Endla teatri eest kell 9, tagasi Pärnus on buss kell 21, Vändras enne kümmet.

Sõidu hind koos kontserdipiletiga täiskasvanutele 225, õpilastele 150 krooni.

Info ja registreerimine 648 1740, 5647 6297 või info@looduseomnibuss.ee.

Looduse Omnibuss

 

  



Täna on Tallinna päev

Traditsiooniks saanud igal aastal 15. mail tähistatav Tallinna päev pakub tänavugi nii igas vanuses linlasele kui ka linna külalisele mitmekesist programmi, päeva süda on Raekoja plats seal toimuvate kontsertide ja üritustega.

Tallinna päevaga tähistatakse 1248. aastal saadud Lübecki linnaõigust ehk Tallinna vastuvõtmist Euroopa linnade liitu. Lisainfot Tallinna päeva kohta ja ürituste täpsema kava leiab aadressilt: http://kuhuminna.tallinn.ee/oevent.php?oevent_id=53981.

Raepress

 

  

Linnulauluhommikud Tallinnas

Looduse Omnibuss, Loodusring, Looduskalender, Tallinna linnuklubi, Tallinna keskkonnaamet, erakond Eestimaa Rohelised, Eestimaa looduse fond ja Viru Folk kutsuvad esmaspäevast, 18. maist, kuni reede, 22. maini linnulauluhommikutele Tallinnas.

Linnulaulutunde juhendavad Tallinna linnuklubi liikmed. Kõigil hommikutel alustatakse kell 6.30. Esmaspäeval kogunetakse Pirita linnaosa valitsuse ette (Merivälja tee 24), juhendab Peep Veedla. Teisipäeval on linnulaulutund Stroomi metsas, kokku saadakse Merimetsa Selveri ees ja juhendab Ingrid Aus. Kolmapäevast reedeni on juhendaja Tiit Vohta. Kolmapäeval kogunetakse retkeks Nõmme aedlinna Nõmme turu väravas, neljapäeval Kadrioru-käiguks Luigetiigi juures ja reedeseks linnulaulutunniks Šnelli tiigi juures Balti jaama vastas Nunne tänava nurgal. Linnulaulutunnid on tasuta.

Loodusring

 

  

Ööhääled looduses

Sellise nimega huvipäeva korraldab TÜ loodusmuuseum 16. mail, mil on ka muuseumiöö.

Huvipäev “Ööhääled looduses” algab TÜ zooloogiamuuseumis (Vanemuise 46) kell 18, öölindude hääli tutvustab Margus Ots. Huvipäev on tasuta.

Muuseumiööl TÜ zooloogiamuuseum avatud kell 18–24, külastus on tasuta.

www.natmuseum.ut.ee

 

  

Loeng savikodust

Esmaspäeval, 18. mail kell 18 algab Tartu keskkonnahariduskeskuses loeng teemal “Käsitsi voolitav savikodu Cob tehnikas”, esineb Jaanus Viese.

Esitluse alguses saab heita pilgu loodusesse ja vaadelda sealseid kujundeid. Edasise arutelu käigus tutvustatakse maailma eri paigus asuvaid Cob tehnikas rajatud savi-ja põhumaju. Tutvustatavad majad on sageli ehitatud vaid mõnekümne tuhande krooniga, kuid esteetiliselt kujundatud väga kaunitena ja samas on nad ka vastupidavad. Need kodud on inspireeritud loodusest endast.

Loenguõhtu teises pooles õpetab Jaanus Viese ise jogurtit valmistama. Esineja tutvustab heinaboksi, mis hoiab temperatuuri ja on oluliseks osaks jogurti valmimisel.

Loenguõhtu esineja Jaanus Viese on õppinud loodusehitust ühe maailma juhtivama savimaja asjatundja Ianto Evansi käe all.

Keskkonnaõhtu on tasuta, seda toetab KIK.

TKKHK

 

  



Metsamäng võrgus

Eestimaa looduse fondi (ELF) veebist, võrgupaigast http://www.elfond.ee/eluring leiate esmajoones nooremale koolieale mõeldud mängu.

Metsaökosüsteemi suktsessioon ja elurikkus on sageli raskesti selgitatavad mitte ainult õpilastele, vaid isegi täiskasvanutele. ELF on teinud metsanädala ja looduskaitsekuu raames online-mängu, mis näitlikustab metsa looduslikku eluringi. Läinud esmaspäeval, 11. mail avatud esimeses osas uuritakse põlendiku-järgset metsa. Järgmisel nädalal saab näha, milliseks on metsailme muutunud ning kes on sinna elama asunud.

ELF



 


MAAILMAST 

 




Saanuks ka paremini!

BirdLife International ja kuninglik briti linnukaitseühing RSPB esitlesid Brüsselis Marshalli fondi toel tehtud uuringut Could do Better, How is EU Rural Development Policy delivering for biodiversity, mis võtab kokku EL 2007.–2013. aasta maaeluarengu programmide võimaliku mõju elurikkusele ja rõhutab vajadust seda poliitikat pärast 2013. aastat põhjalikult muuta.

BirdLife süüdistas esitlusel valitsusi, kes on jätnud kasutamata maaeluarengu poliitika keskkonnakaitselised võimalused. Kuigi selle abil saanuks mõndagi ette võtta, et elurikkus endise hooga ei vaesestuks, on Euroopa looduse heaks tehtud vaid väga nappe kulutusi. Seevastu on ohtralt rahastatud selliseid ohtlikke ettevõtmisi nagu niisutus- või kuivendusvõrkude arendused ja teede laiendused. Sageli näib, et valitused lasevad end liiga tugevalt mõjutada jõulistel maaelu lobistidel.

Välja toodi nii häid kui ka halbu näiteid. Esimeste hulgas mainiti toetuste maksmist talunikele, kes on alles hoidnud kõrge loodusväärtusega alasid või taastanud märgalasid ja rohumaid. Negatiivsetest juhtudest mainiti seda, kuidas Küprosel maksti toetusi maanõlvu üles kündnud ja sellega erosiooni soodustanud põlduritele, Soomes rohket väetist kasutanud või Hispaanias üliintensiivset oliivikasvatust viljelevatele talumeestele. Portugalis tahetakse aga maaeluarengu toetuste toel rikkuda koguni 200 000 hektarit kõrge elurikkusega kuiva maad, rajades sinna niisutatavad põllud.

BirdLife/Uudistaja




VASTUKAJA




Heal lapsel peabki olema hulk nimesid?

30. aprilli Uudistajas http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/uudistaja270.html kehitasin hämmingus õlgu ühe Eesti kõrgkooli võõrkeelsete nimetuste kummalise “mitmekesisuse” üle.

Seepeale kirjutas Uudistajale varemgi meid aidanud-harinud tõlkija-toimetaja Heido Ots. Tema kiri on minu märkusest hoopis põhjalikum ja ka veidi resoluutsem:

See maaülikooli nimetuste asi on ikka tõesti häbematult ja häbistavalt seletamatu: 'loodusteaduste ülikool' (vene), 'eluteaduste ülkool' (inglise – Life Sciences), 'keskkonnateaduste ülikool' (saksa – Umweltwissenschaften), 'põllumajandus- või põllundusülikool' (soome; maataloust võib soome keelt vähe oskaja pidada 'maamajanduseks', kuid soomlased ise seda nii ei mõista). Huvitaks tõesti üks hea seletus, miks pole eestikeelset kõiki viit instituuti päris hästi katvat nimetust vaevutud adekvaatselt teistesse keeltesse tõlkima. Kõik tõlked on eri suundades metsa läinud, eriti sügavale venekeelne. See tundub lausa epateerivat oma ignorantsusega (“Ei viitsi selle va' vastiku keele sõnade tähendusi mäletada”). Koduleheküljelt seletust ei leia. Soovin jõudu seletuse väljanõudmisel asjaosalistelt!

Loodetavasti satub keegi maaülikooli teadjameestest Uudistajat lugema ja oskab vastata.

Toomas Jüriado

 


Toimetanud ja pildistanud Toomas Jüriado
Tagasiside, ettepanekud ja vihjed on teretulnud aadressil toomas1307@hot.ee

28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012