Eesti Looduse fotovõistlus
2012/12   Eesti Looduse
   viktoriin


   Eesti Looduse
   fotovõistlus 2012
   AIANDUS.EE

MT� LOODUSAJAKIRI UUDISTAJA

UUDISTAJA
31. august 2004


Mängige kuni 7. oktoobrini Uudistajaga. Klikake pildisilmale või aadressile http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/teema12.html ja uurige asja!
UUDISED

Sõjamuuseum näitab Laidoneri

27. augustil pidas Laidoneri Muuseum oma iga-aastast traditsioonilist Muuseumi Sõprade Päeva, mille keskseks sündmuseks kujunes Johan Laidoneri vahakuju avamine. Selle valmistas AM Projekt, lavastas Ene Mänd, pea modelleeris fotode ja maalide järgi Hannes Starkopf, juuksed paigaldas ja näo jumestas Tiina Linzbach, vormi õmblesid firma Stoola rätsepmeistrid, metallist vormitunnused valmistas ARS Vasetööd.
Johan Laidoneri on kujutatud Tartu rahu jõustumise ajal 1920. aastal. Ülemjuhataja kannab kindralleitnandi vormi, mis kehtestati Vabadussõja lõpuperioodil.
Septembris on Laidoneri muuseum külastajatele suletud, nii et laiem üldsus saab vahakuju minna vaatama oktoobris, kui muuseum avab Esimese maailmasõja teemalise ekspositsiooni.

Loodusajakiri/Horisont

SÜNDMUSKuldne sügis Kõrvemaal
Laupäeval, 25. septembril


Otsime ürgsete jõgede jälgi. Saame teada, kuidas on tekkinud oosid. Sööme jõhvikaid ja naudime sügisvärvides Kõrvemaa ilu.
Retke juhib zooloog ja looduskaitsja Uudo Timm.

Järvi järved
Kõnnu Suursoo
Paukjärv ja Paukjärve oos
Jussi nõmm.

Retke pikkus umbes 10 km. Soovitame selga panna matkariided ja jalga mugavad jalanõud ning võtta kaasa võileivad.

Buss väljub kell 9.00 Estonia teatri vastast parklast. Tagasi jõuame umbes kell 18.00.
Osavõtumaks ajakirjade Kodu & Aed, Horisont, Eesti Loodus, Loodus ja Eesti Mets tellijatele 270 krooni. Sama palju maksab reis ka tellijate kuni kahele pereliikmele. Bussis sülle mahtuva lapse võib kaasa võtta tasuta. Kõigile teistele on hind 370 krooni.
Registreerumine kuni 20. septembrini ajakirja Kodu & Aed telefonil 6676 087 (Elo Jakobson) või e-postiga elo@forma.ee

Loodusajakiri
UUDISTAJA SOOVITAB

Loodusmajal uksed lahti

Tartu Loodusmaja lahtiste uste päevad toimuvad tööpäevadel 30. aug. - 10. sept. kella 10 - 17 Kompanii tn 10 (teine korrus). Oodatakse nii õpilasi kui lapsevanemaid tutvuma loodusmaja uute ruumidega ning huviringide tegevusega.
Ja ühekorraga saab ka end kirja panna ringidesse.
Täiendav info: 7361 693.

Tartu Keskkonnahariduse Keskus


Fotomatk Aegna saarele

Laupäeval, 11. septembril on fotosõpradel asja Aegna saarele. Saare põnevamaid paiku näitab kohalik mees, Rohelise Rügemendi juht Hugo Udusaar. Kui pilditegemisel abi tarvis, jagavad nõu asjatundjad Morgan Fotost.
Laev Aegnale väljub Tallinnast Linnahalli kai äärest laupäeval kell 11.00. Kogunetakse samas 15 minutit varem ehk kell 10.45.
Täpsem info heiko@morgan.ee või telefonil 56 483480.

Morgan Foto


ASJATUNDJA

9. märtsil 2004 kirjutasime oma võrguväljaande Uudistaja küsimuse ja vastuse rubriigis, et vanad piirivalvetornid tahetakse maha võtta (http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/uudistaja5.html ). Praegu on tornide lammutamine peatatud. Kas on leitud mingi mõistlikum lahendus, mida tornidega ette võtta?

Uudistaja 9. märts 2004

"Kuuldavasti on otsustatud endiste piirivalve vaatetornide saatus ning need jagatakse vanarauafirmale. Teiselt poolt ehitavad looduskaitsega tegelevad ametkonnad ja firmad uusi vaatetorne. Kas piirivalve vaatetornide asjus on konsulteeritud Keskkonnaministeeriumiga ja kui, siis miks need hävitatakse, selle asemel et rahvast teenima panna?

Peeter Kaar, siseministeeriumi riigivara osakonna juhataja:

Endiste piirivalve vaatetornide puhul on tegemist amortiseerunud militaarrajatistega, mis ei ole mõeldud kasutamiseks vaatetornidena turistele. Amortiseerunud vaatetornide kasutamisel juhtuda võivate õnnetuste ennetamiseks tuleb need demonteerida ja utiliseerida."


Merle Küngas, siseministeeriumi halduse asekantsler:

Siseministeerium teatas juba eelmisel aastal riigimaa valitsejatele plaanidest amortiseerunud ja varisemisohtlikud piirivalvetornid maha kanda, pakkudes võimalust tornid üle võtta. Ükski riigivara valitseja ei ole huvi vaatetornide vastu üles näidanud. Hiljuti peatas siseministeerium tornide mahavõtmise, mida korraldas piirivalve, et uuesti pöörata riigimaa valitsejate ja kohalike omavalitsuste tähelepanu tornide renoveerimise võimalusele. Vastava pöördumise kohalike omavalitsuste poole saadab piirivalveamet lähiajal.


KÜSIMUS JA VASTUSÖkokratt on nüüdseks tegutsenud kuus aastat. Kas selle aja jooksul on suhtumine keskkonnahoidu aktiivselt väärtustavasse tegevusse muutunud?

Vastab Priit Adler, MTÜ Ökokratt juhatuse liige:

Lühidalt öeldes on. Pikemalt seletades on arenguruumi muutusteks veel piisavalt.
Ökokrati sihtrühmaks on lapsed ning sealtkaudu oleme just pugenud nende vanematele hinge või teinud nn rohepesu sihtrühmas. Ökokratt on õpetuse edastamisel arvestanud vanuserühma omapära ning püüdnud põnevuse ja köitvusega meelitada noori.
Mina ei poolda trahvimist ning keelamist, pigem seletamist, et kurvavõitu olukord ei korduks kunagi ning õpetust saanud oma teadmised teistelegi edasi annaks.
Igapäevatöö Kuusalu Vallavalitsuses näitab, et vihjed patustajate suunas ning osalemine aktsioonides on kandnud vilja. Inimesed on märganud korralagedust ning soovivad toetada tegevusi, mis säilitab loodust. Nii koguneti möödunud laupäeval puid istutama - kuuendat korda koos Maasturite Klubi Liiduga ja Erna Seltsiga.


KIIRKOMMENTAAR

Igal asjal on oma hind

Ajalehe Newsday spordireporter Chuck Culpepper on välja arvutanud riikide edetabeli Ateena olümpial, arvestades medaleid elanike arvu kohta. Tulemus peaks eestlasi kõrvust tõstma - nimelt on Eesti austusväärsel neljandal kohal (1. Bahama (2 medalit) - medal iga 149 848 elaniku kohta; 2. Austraalia (49 medalit) - medal iga 406 391 elaniku kohta; 3. Kuuba (27 medalit) - medal iga 418 843 elaniku kohta; 4. Eesti (3 medalit) - medal iga 447 221 elaniku kohta...). Tõsine saavutus maailma suurimal spordipeol. Kuid nagu igal asjal, on ka olümpial rahas mõõtmatu hind. Ohverdati ju olümpia nimel nagu muuseas kohaliku tähtsusega linnualad.
Siin Eestis oleme nüüd jälle ühe jõe võrra vaesemad. Nimelt ei eksisteeri enam Kohtla jõge Ida-Virumaal. Põlevkivi kaevandamise tuhinas läks jõgi kaotsi. Üks osa odava elektri hinnast Eestis.

28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012

Loe Uudistajat
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet