Eesti Looduse fotov�istlus
2012/12   Eesti Looduse
   viktoriin


   Eesti Looduse
   fotovõistlus 2012
   AIANDUS.EE

MT� LOODUSAJAKIRI UUDISTAJA
UUDISTAJA
27. jaanuar 2012


JAANUAR: ALGAS DRAAKONIAASTA


 

Kaheteistaastases Hiina kalendritsüklis algas 23. jaanuaril musta vesidraakoni aasta. Eestiski on idamaade aastahakku üha järjepidevamalt tähistama hakatud. Nõnda korraldati piduüritusi mitmes meie suuremas linnas.Foto: Toomas Jüriado
Sel puhul avati Tartus raekoja platsil kunstnik Aivar Simsoni valmistatud draakoni jääskulptuur. Aivar Simson ehk Simson Seakülast on skulptuuris kokku pannud draakoni aasta märgi ja fotograafi-filmimehe Johannes Pääsukese kujundi. Johannes Pääsuke on tänavuse Eesti filmi 100 aasta juubeli ürituste olulisim eeskuju.Foto: Timo Palo
Ühes draakoniaastaga tuli ka senisest krõbedam ning lumisem talveilm


Foto: Timo Palo
Saabunud pakase tõttu saavad veesilmad, järved ning jõed üsna varsti jääkaaned peal. Pildil Pärlijõgi

LOODUSAJAKIRI SOOVITAB


                                 EESTI UUDISED
Aasta lindudel tüllidel on oma internetileht
Juba möödunud aasta septembris teatas Eesti ornitoloogiaühing, et on 2012. aasta linnuks valinud tüllid: väiketülli ja liivatülli. Selle nädala alguses avanes ka aasta linnu koduleht www.eoy.ee/tullid.
Sealt leiab teavet tüllide ja samuti aasta jooksul kavandatud ürituste kohta, veebilehte täiendatakse pidevalt. 

Aasta linnu puhul korraldab ornitoloogiaühing ka mälumängusarja, mille esimene voor oli juba 26. jaanuaril. Aasta vältel on mänguvoorusid üheksal õhtul. Osaleda saavad igas vanuses huvilised kas üksi või siis kuni kuueliikmeliste võistkondadena. Kõikidel mänguõhtutel esitatakse umbes 20 küsimust, need hõlmavad nii 2012. aasta lindu kui ka muid looduse teemasid. Paljudel küsimustel on ette antud vastusevariandid.
Osavõtt mälumänguõhtutest on tasuta ja need toimuvad Tartus Baeri maja saalis (Veski 4) algusega kell 18.30. Järgmise vooru toimumispäev avaldatakse tüllide kodulehel.
Lisateavet jagab aasta linnu projektijuht Jaanus Aua, tel. 5664 9369 ja mälumängu korraldaja Urmas Abel, tel. 5666 0628 või urmasbl@gmail.com.
EOÜ

 
 

 

ELFi ekspert Madis Leivits räägib ja rektor Mait Klaassen kuulab, kuidas on õige lind röntgeniaparaadi alla sättida.
Foto: Kairit Prits/EMÜ

Hakatakse edendama metsloomade meditsiini
Möödunud nädala neljapäeval sõlmisid Eesti maaülikooli rektor Mait Klaassen ja Eestimaa Looduse Fondi juhatuse esimees Jüri-Ott Salm koostöölepingu, et arendada metsloomade tervishoidu.
Põhjuse selleks on andud asjaolu, et viimaste aastate jooksul on korduvalt tekkinud vajadus spetsialistide järele, kes oskaksid hättasattunud metsloomadele esmaabi anda ning neid ravida. Väga aktuaalne on võime anda abi naftareostuse korral eluohtlikku seisundisse sattunud lindudele, sh haruldaste liikide isenditele.
ELFi esimehe Jüri-Ott Salmi sõnul aitab sedalaadi töö saada ka parema ülevaate metsloomi ohustavatest teguritest ja haiguste levikust.
Muu hulgas näeb koostööleping ette metsloomade meditsiini ainekursuse maaülikooli veterinaarmeditsiini õppekavas. Eesti maaülikooli õppejõud, kraadiõppurid ja üliõpilased osalevad aga Eestimaa Looduse Fondi metsloomade meditsiiniga seotud tegevuses, sealhulgas uuringutes ning teadustöös.
ELF/EMU

 
 

 

Kaader merikotkakaamerast Allikas: www.looduskalender.ee

Taas saab jälgida merikotkaste igapäevaelu
Tänavu talvehooajal käivitus merikotkaste toitumisplatsi kaamera Läänemaal mõnevõrra hiljem kui varasematel aastatel. Nüüdseks on pilti saanud veebi vahendusel näha ligi paar nädalat. Hilisem algus oli muu hulgas seotud tõsiasjaga, et soe talvealgus ei lasknud metsajärvel külmuda. Vette ehitatud aluse peale ei tahtnud aga tulla isegi rongad, rääkimata merikotkastest.
Sel aastal kasutatakse keskkonnainvesteeringute keskuse toel soetatud uut kaamerat, mida operaator saab kaugjuhtimise teel liigutada ja suumida. Kaamera ülekandesüsteemi aitas käima saada Kernel ja kaamera tööd toetab Eesti ornitoloogiaühingu ESTLAT programmi projekt „Kotkad riigipiire ei tunne”.
Merikotkaste ja teiste platsile saabunud loomade tegemisi saab jälgida lehe www.looduskalender.ee kaudu.
Samalt veebilehelt saab avada ka metsakaamera, talilinnukaamera ja Käsmu rannakaamera.
Looduskalender
 


    

Nelikümmend aastat kasutusel olnud Aidu karjäär suletakse
Aidu põlevkivikarjääri varud on peaaegu ammendunud, mistõttu Eesti Energia Kaevandused alustas ettevalmistust selle sulgemiseks. Keskkonnaministeerium kiitis Aidu karjääri sulgemise keskkonnamõjude hinnangu heaks mullu detsembris.
Aidu karjääris lõpetatakse põlevikivikaevandamine etapiti: maavara ei ammutata enam alates tänavu 1. augustist, sulgemistööd kestavad aga kuni järgmise aasta jaanuarini. Selle aja jooksul ala korrastatakse ning rajatakse sinna nüüdisaegsetele nõuetele vastav sõudekanali süvis.
Aidu põlevkivikarjääri aastatoodang oli ligi kaks miljonit tonni. See maht kavatsetakse tasa teha Estonia kaevanduses, kus aastast tootmisvõimsust suurendatakse üheksa miljoni tonnini. Estonia tootmisvõimekust kinnitab möödunud aastal ammutatud rekordiline põlevkivikogus: seitse miljonit tonni.
Eesti Energia Kaevanduste juhatuse esimehe Veljo Aleksandrovi sõnul kaaluti põhjalikult võimalust võtta Aidu karjääri sulgemise järel kasutusse naabruses asuv Aidu III põlevkivivaru. Arvutused aga näitasid, et suurte kulude tõttu ei oleks seal toodetud põlevkivi hind konkurentsivõimeline. Seetõttu võtab ettevõte lähiajal tagasi ka Aidu III kaevandamisloa taotluse.
2013. aastal ammendub Eesti Energia Kaevandustel põlevkivivaru ka Viru kaevanduses.
Eesti Energia
 


     

  

Talveakadeemia tähistab veebruaris juubelit
Talveakadeemia tähistab oma 10 aasta juubelit 29. veebruaril Eesti maaülikoolis.
Esimene talveakadeemia toimus 2003. aastal Harjumaal Vihterpalus. Toona kogunesid keskkonnakaitsest ja regionaalplaneerimisest huvitunud üliõpilased Eesti eri kõrgkoolidest, et vahetada ideid ja teadmisi.
Vajadus uute teadmiste järele, huvi keskkonna ja inimese vaheliste suhete ning teistes Eesti kõrgkoolides tehtava teadustöö vastu on hiljem igal aastal talveakadeemiale toonud sadakond tudengit Eesti maaülikoolist, Tartu ülikoolist, Tallinna tehnikaülikoolist, nüüdsest Tallinna ülikoolist ja Eesti kunstiakadeemiast. Oma panuse üritusse on andnud ka suur hulk õppejõude, teadlasi, spetsialiste, praktikuid jt.
Talveakadeemiat on aegade jooksul tunnustatud mitme auhinnaga, sh. 2009. aastal sai see ettevõtmine Eesti ja ka Eesti maaülikooli teaduse populariseerija preemia.
Talveakadeemia juubeliürituse kohta saab rohkem infot veebilehelt http://www.talveakadeemia.ee/.
Talveakadeemia
TASUB OSALEDAEnergiasäästuvõistlus koolidele

Euroopa Komisjon ja MTÜ Eesti Roheline Liikumine kutsuvad õpilasi ja õpetajaid osa võtma üleeuroopalisest energiasäästuvõistlusest „U4Energy”.
Võistluse kaudu soovitakse juhtida noorte ja koolide tähelepanu energiasäästlikuma eluviisi tähtsusele, samuti püütakse edendada üldist teadlikkust selles valdkonnas.
„U4Energy” võistlusel osalejad saavad valida kolme kategooria vahel: tõhusa energiakasutuse meetmed koolis; pedagoogilised meetodid energiatõhususe teadlikkuse parandamiseks; parimad ideed ja tegevuskava energiatõhususe teadlikkust parandavaks kampaaniaks.
Võistluse lõpus auhinnatakse nii riigisiseseid kui ka üleeuroopalisi võitjaid. Riiklikud võitjad kutsutakse kahepäevasele tasuta reisile Belgia pealinna Brüsselisse Euroopa auhinnatseremooniale. Peale selle saavad võitjad tunnistuse, jätkusuutlikkuse karika ja energiakomplekti koolile.
Eelmisel aastal osales „U4Energy” võistlusel Eestist seitse kooli. Esimeses kategoorias osalejaid polnud. Teise kategooria võitis Lihula gümnaasiumist õpetaja Marje Loide projektiga „Elektrienergia säästmine”. Kolmanda kategooria Eesti parim kool oli Kuressaare gümnaasium, kes osales projektiga „Kasutame energiat targalt ja säästlikult” (juhendaja Sirje Kerem).
Energiasäästuvõistlusest osavõtuks on vaja ennast kirja panna võistluse kodulehel www.u4energy.eu, töid saab esitada kodulehe kaudu kuni 16. mai keskööni.
Põhjalikuma eestikeelse ülevaade võistluse kohta leiab Eesti Rohelise Liikumise kodulehelt http://www.roheline.ee/content/view/448/99/lang,et/
Teavet ja nõu jagavad Rainer Rohtla, rainer@roheline.ee ning Triinu Vaab, triinu@roheline.ee.


   

Google korraldab õpilastele rahvusvahelise teadusvõistluse

Google Inc. kutsub 13–18-aastasi õpilasi üle maailma osa võtma veebipõhisest teadusvõistlusest „Google Science Fair 2012”. Osalemiseks tuleb koostada huvitav, loominguline ning tänapäeva maailmas olulist teemat käsitlev teadusliku sisuga projekt. Osaleda saab nii individuaalselt kui ka kahe-kolmeliikmeliste võistkondadena.
Tänavu võetakse töid vastu 13 keeles: inglise, saksa, itaalia, hispaania, prantsuse, araabia, heebrea, poola, jaapani, vene, hollandi, korea või hiina keeles.
Kõikide projektide hulgast valitakse välja 90 piirkondlikku finalisti. Eristatavaid regioone on neli: Ameerika, Euroopa, Lähis-Ida, Aasia ja Vaikse ookeani piirkond. Neist omakorda sõelutakse välja 15 silmapaistvamat tööd, mis pääsevad edasi lõppvõistlusele. Igas vanuserühmas (13–14-, 15–16- ja 17–18-aastased) selgitatakse välja peavõitja ja nendest kolmest tunnustatakse ühte võistluse kõige väärtuslikuma auhinnaga: National Geographic Expeditions’i korraldatava teadusretkega Galápagose saartele.
Loomulikult on auhindu teisigi, ka need on ihalduväärsed: sh. on stipendiume ja praktikavõimalusi. Näiteks on võimalus veeta kolm päeva Euroopa tuumauuringute organisatsioonis (CERN) Šveitsis või paaril päeval käia Lego tehases ja Legolandis Taanis.
Võistlustööd tuleb esitada 1. aprilliks, peavõitjad kuulutatakse välja aga 23. juulil. Võistluse juhendi ja muu info leiab veebilehelt: http://www.google.com/events/sciencefair/enter.html.
koolielu.ee/UudistajaTasuta õppepäev loodusfotohuvilistele
Tartu ülikooli loodusmuuseum ootab kõiki loodusfoto huvipäevale 28. jaanuaril kell 12.00–15.30.
Õppepäeva juhendab Tartu kõrgema kunstikooli fotograafiaõppejõud Vallo Kalamees. Kavas on rääkida loodus- ja maastikufotograafiast ning loodusfotode analüüsist, kuid tehakse ka praktilisi pildistamisülesandeid. Soovitatav on kaasa võtta oma kaamera ja mõned enda tehtud loodusfotod.
Huvipäev on tasuta, kuid vaja on registreeruda loodusmuuseum@ut.ee.
Teavet ürituse kohta saab ka www.natmuseum.ut.ee või tel. 7376 076.Pühapäeval, 29. jaanuaril viib Looduse Omnibuss Tallinnast Viljandimaale. Ott Sandraku jutu saatel vaadatakse talvemaastikke ning tutvutakse piirkonna kultuuri- ja loodusmälestistega. Kuna tänavu on Eesti Loodus valinud aasta puuks õunapuu, siis käiakse vaatamas ka Karksis kasvavat kolmesaja aasta vanust Oti õunapuud.
Buss väljub rahvusraamatukogu eest kell 9.00 ja on tagasi Tallinnas kell 20.30
Sõidu hind täiskasvanutele, sealhulgas tudengitele ja pensionäridele on 15 eurot, õpilastele 7 eurot ja koolieelikutele tasuta.
Huvilised saavad ennast kirja panna telefoni teel 6481 740, 564 76297 või kirjutades info@looduseomnibuss.ee.

Vormsi pildid ja Ernesaks: Sven Kullerkupu õhtu
Esmaspäeval, 30. jaanuaril kell 18.30 oodatakse huvilisi rahvusraamatukogusse loodusõhtule. Sedapuhku saab kuulata pianisti Sven Kullerkupu ehk Vormsi Sveni etteasteid ning vaadata pilte Vormsi saarest. Õhtu jooksul esitatakse ka variatsioone Gustav Ernesaksa loost „Rongisõit”.
Nagu ikka, saab ka sel korral üritust jälgida otseülekandes: tv.itrotid.ee.
Loodusõhtu osalustasu õpilastele, tudengitele ja pensionäridele on 1 euro ja täiskasvanutele 2 eurot.
Enne õhtu algust avatakse rahvusraamatukogu fuajees näitus „Looduse Aasta Foto 2011” ning tutvustatakse uut võistlust „Looduse Aasta Foto 2012”.
Looduse Omnibuss


 
 


Vereta jahi fotosaak Tartus
Tartu keskkonnahariduskeskuse saalis saab 1.–29. veebruaril vaadata eelmisel aastal vereta jahil tehtud fotosid.
Fotojahti peeti Pärnumaal Jäärumetsa jahipiirkonnas kevadel 20.–22. mail ning sügisel 9.–11. septembril. Selle pildistamisürituse jahiloom oli metskurvits, kuid jäädvustada võis kõike ja kõikjal: nii vees, õhus kui ka maa peal.
Loomafotoretke on tehtud alates 1997. aastast ja seda korraldavad Eesti loodusmuuseum, RMK ja Overall, toetavad aga Eesti Loodus, Loodusesõber, Eesti Mets, Eesti Jahimees, Eesti jahimeeste selts, Looduse Omnibuss ja looduskalender.ee.
Vereta jahi näitust saab Tartu keskkonnahariduskeskuses vaadata tasuta.
Tartu keskkonnahariduskeskus


 

 

VVV kutsub vana aja suusamatkale
Vapramäe–Vellavere–Vitipalu sihtasutuse 2012. aasta matkasarja avamatk toimub 4. veebruaril algusega kell 11.
Vana aja suusamatka nime kandev talveretk algab Tartumaa tervisespordikeskuse esimesest parklast. Matkateekond kulgeb Vitipalu matkaradadel: suusatatakse mööda ettevalmistamata rada ning uuritakse lumel ja looduses leiduvaid jälgi. Matka lõpus saab proovida ka räätsadega liikumist.
Matkasarjas on tulekul kokku neli retke: igal aastaajal üks. Oodatud on kõik huvilised koos perede ja sõpradega. Matkadest osavõtt on prii.
Teavet leiab sihtasutuse kodulehelt www.vvvs.ee ja tulekust tasub märku anda Triin Pertelsile triinu@vvvs.ee või telefonil 525 4172.

NUPUTA

Kaks nädalat tagasi oli Uudistaja lõpus nuputamisülesanne: soovisin teada, missuguse kaitsealuse rändrahnuga on tegu ja kus see asub. Foto on pildistanud 1970. aastal Edgar Kask: oma ajal kirjutas ta Eesti Loodusele palju sisukaid kaastöid.
Õigesti arvasid need, kes pakkusid Käsmu viiva tee ääres asuvat Saadumetsa suurkivi.
Vastajaid oli kokku üheksa ja kolm kiiremat neist Kai Vilt, Karmen Kaldvee ja Mari Tiits. Aitäh osalejatele!

Jätkame äraarvamismängu!


Foto: Juhan Kivi/EL fotoarhiiv

Sel korral pakun mõtisklemiseks maastikufoto, mis samuti on pärit Eesti Looduse fotoarhiivist. Ilmselt on see pilt tehtud 1970. aastatel, kahjuks täpsemat aega ei ole märgitud. Vaated sellele orule on maastikupildistajate ja -imetlejate jaoks kindlasti meeliköitvad ka praegusajal.
Fotol on selgesti näha kaks järve, nende lähedal on veel mitu järvesilma.
Mis järvedega on tegu? Vastusesse tuleks kirja panna just need kaks järve, mis fotol näha.
Ootan pakkumisi kuni 3. veebruarini aadressil palo.katre@gmail.com.

 
Toimetanud Katre Palo
Tagasiside, ettepanekud ja vihjed on teretulnud aadressil palo.katre@gmail.comUudiskirja arhiiv http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/index.php?id=-15

Kui Te ei soovi Loodusajakirja uudiskirja enam saada, siis klõpsake järgnevale viitele või kopeerige see oma Internetilehitseja aadressireale:
http://www.loodusajakiri.ee/uudised.php?mail=[email]&nimi=[name]&f=1&g=2

28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012