Eesti Looduse fotov�istlus
2012/12



   Eesti Looduse
   viktoriin




   AIANDUS.EE

MT� LOODUSAJAKIRI UUDISTAJA






UUDISTAJA
20. aprill  2012



APRILL



Kevadsoojust kuigi palju pole veel antud, kuid sellest hoolimata käib vilgas tegevus mitmel rindel.


Alutaguse metsakaameras nähti pruunkaru toimetamas 15. aprillil


Must-toonekured Tiit ja Tiina soojendavad aga juba kolme muna (18. aprill)




LOODUSAJAKIRI SOOVITAB



 

Loodusesõber kutsub õunapuud istutama
Loodusesõbra värske numbri kaaneloos arvab puuviljateadlane Kalju Kask, et eestlased võiks rohkem õunapuid istutada. Meie viljapuuaedade kahanemist jälginud teadlane tõdeb, et kümmekonna aastaga on Eesti puuviljaaedade pindala kaks korda vähenenud, ja see paneb nõutult küsima: kas me ei tahagi oma maa õunu süüa? Õunatoodang on vähenenud ning ka oma tarbeks kasvatatakse õunu märksa vähem. Kui tootjatel on puude väljajuurimise ajend mittetasuvus, siis tavainimeste puhul on põhjuseks mugavus, puud jäetakse unarusse. Siiski oleks vajalik, et eestlased oma puuviljad ja marjad ise kasvataksid. Mõelgem ainuüksi meie lastele tasuta jagatava koolipuuvilja peale: need võiks pärineda kodumaalt, aga selleks ei jätku kohalikku toodangut.
Tänavuse aasta puule õunapuule pööratakse tähelepanu ka kevadisel roheliste rattaretkel „Kuidas elad, Mulgimaa 2012?”, mille marsruudi ja kohajuttude põhjaliku ülevaate leiate mahlakuu numbrist. Kolm päeva kestev retk viib muistsete linnuste varemete juurde, üle avarate vaadetega seljandike ja läbi salapäraste põrguorgude Polli aiandusuuringute keskuse puuviljaaedadeni. Viimasel matkapäeval saab Polli keskusest emadepäevaks kaasa osta ühe kauni taime: õunapuu istiku.

Loodusesõber

 





Alanud on registreerimine roheliste rattaretkele Mulgimaal

23. roheliste rattaretk „Kuidas elad, Mulgimaa?” toimub 11.–13. mail. Matkahuvilised on saanud ennast kirja panna alates selle nädala algusest .
Eelregistreerimiseks on võimalusi mitu: osavõtupääsme eest võib tasuda pangaülekandega, rohkem infot selle kohta leiab rattaretke veebilehelt www.rattaretked.ee. Kuid eelregistreerida saab kuni 7. maini (kaasa arvatud) ka Loodusajakirja Tallinna toimetuses (Endla 3) tööpäevadel kell 11–18; alates 30. aprillist kuni 7. maini ka Tartu toimetuses (Veski 4) tööpäevadel kell 10–16. Toimetustes on võimalik tasuda vaid sularahas.
Kuni 7. maini on osalustasu täiskasvanutele 44 eurot, pensionäridele 34 eurot, seitsmeaastased ja nooremad lapsed saavad rattaretkele tulla tasuta.
Alatest 8. maist
ning rattaretke stardis on pääsme hind täiskasvanutele 55 ja pensionäridele 45 eurot.
Eelregistreerimisel antakse Loodusajakirja toimetustes kätte retke atribuutika: ajakiri Loodusesõber, mille keskelt leiab retke kaardi, toidutalongid, käepael, transpordi soovijatele ka ratta number. Soodustust tõendav dokument tuleb kaasa võtta nii eelregistreerimisele kui ka retkele. Kui maksate osaluse eest pangaülekandega, saate pärast tasu laekumist retke atribuutika kätte kas stardipaigast Karksi-Nuias või kuni 7. maini Loodusajakirja toimetustest.

Teavet võib julgesti küsida telefonil 5623 0830 või e-kirja teel info@rattaretked.ee.





EESTI SÕNUMEID


Foto: TÜ loodusmuuseum

TÜ loodusmuuseumis algab remont
Loodusmuuseumis saab veel ligikaudu nädala jooksul, s.o. kuni 29. aprillini, uudistada vana ekspositsiooni, mille abil on tutvustatud ja õpetatud loodust mitmele põlvkonnale. Alates a
prilli viimasest päevast on muuseumi uksed remondi tõttu suletud.
Uus ekspositsioon loodetakse valmis saada 2013. aasta suveks ning selle kavandamisse on kaasatud üle 30 asjatundja, sh. teadlased, muuseumitöötajad, arhitektid ning muude valdkondade spetsialistid.

Projektijuhi Reet Mäe sõnul on uuenduste siht muuta muuseum tänapäevasemaks ja ühtlasi tagada keskkonnahariduse parem kvaliteet ja kättesaadavus.

Remondi pärast muuseumi tegevus siiski ei lakka: loodusharidust pakutakse varasemas mahus, keskendudes ekskursioonidele, õuesõppele, õppelaagritele, kutsutakse külalisesinejaid, korraldatakse haridusprogramme ja ringitööd ajutises õppeklassis ning koolides. Mõned kogud viiakse vaatamiseks koostööpartnerite juurde, näiteks saab imetajate luustikke varsti näha Tartu Ahhaa keskuses. Samuti jätkub muuseumi teadus- ja arendustegevus. Kavas on edendada ka virtuaaltoel pakutavat loodusõpet.

TÜ loodusmuuseumi ekspositsiooni ja õpikeskkonna uuendamist rahastatakse Euroopa regionaalarengu fondist keskkonnahariduse infrastruktuuri arendamise meetme kaudu. Projekti eelarve on pisut  üle kahe miljoni euro, millest kümnendiku hõlmab Tartu ülikooli kaasrahastus.

Lisateavet jagab Reet Mägi, TÜ loodusmuuseumi projektijuht, tel. 737 6073, 504 0826,
reet.magi@ut.ee.
TÜ muuseum






Väiketüll joonistati postmargile
Tavakohaselt said ka tänavuse aasta linnud tüllid postmargile, ühtlasi on Eesti Post andnud välja ümbriku ja maksimumkaardi. Margil on kujutatud väiketülli (vt. pilti), ümbrikul ja kaardil aga vana ja noort liivatülli.
Postmargi nominaalväärtus on 0,45 eurot, komplekti on kujundanud tuntud margikunstnik Vladimir Taiger.
Aasta lindude sarja esimene postmark ilmus Eesti ornitoloogiaühingu algatusel 2001. aastal ja sellel on kiivitaja.



 

 

TASUB OSALEDA


Nädalavahetus looduse omnibussiga
Looduse omnibuss korraldab tuleval nädalavahetusel reisid Lahemaale ja Matsallu.

Laupäeval, 21. aprillil viib buss Palmsesse, kust suundutakse Anne Kurepalu juhatusel kahele matkale.

Esimene teekond viib mere äärde: minnakse Pedassaare neemele, ajaloolisse Natturi rannakülla ja seejärel Kaarlerahva tallu. Teine matk kulgeb Altja jõe ääres ja Oandu metsas, käiakse sealsel koprarajal ja vaadatakse Oandu looduskeskuse küüni. Tagasiteel saab näha veerohkuses Nõmmeveski juga Valgejõel ning Vasaristi joastikku. Matkade kogupikkus on 10 kilomeetrit.

Buss väljub rahvusraamatukogu eest kell 10.00 ja on tagasi Tallinnas kell 19.

Sõidu hind täiskasvanutele sealhulgas tudengitele ja pensionäridele on 10 eurot, õpilastele 5 eurot, koolieelikutele tasuta.

Pühapäeval, 22. aprillil suundutakse aga Tallinnast Matsallu kevadet uurima: seda aitab teha bioloog Peeter Vissak. Rännakut alustatakse Penijõelt: tehakse paadiretk mööda Suitsu jõge Kasari suudmeni ja tagasi; käiakse Keemu linnutornis ja matkatakse Salevere Salumäel.

Buss väljub rahvusraamatukogu eest kell 10.00, tagasi Tallinnas kell 20.
Pühapäevase sõidu hind koos paadisõiduga täiskasvanutele, sealhulgas tudengitele ja pensionäridele maksab 15 eurot, õpilastele 8 eurot, koolieelikutele tasuta.

Nii laupäeval kui ka pühapäeval tasub kaasa võtta söödavat ja joodavat. Infot ja registreerida saab: 6 481 740 , 56476297, info@looduseomnibuss.ee.

Looduse omnibuss


 
  


Tänavusel õuesõppe hooajal on arvukalt õppeprogramme
Riigi metsamajandamise keskus
pakub tasuta loodusõppeprogramme lasteaia- ja koolilastele. Kuni maikuu lõpuni tutvustatakse 111 programmi raames kevadist loodust ja metsatöid kaheksateistkümnes RMK looduskeskuses. Lisateavet leiab kodulehelt www.rmk.ee/teemad/metsakool/kampaania.
Ka keskkonnaamet kutsub lapsi kevadist loodust avastama: kuni 8. juunini pakutakse üldhariduskoolidele ja lasteaedadele üle 70 tasuta õppekavakohase programmi, mis aitavad koolis õpitut praktiliste kogemuste ja vaatlustega rikastada. Keskkonnaameti aktiivõppeprogrammide nimekirjaga saab tutvuda kodulehel www.keskkonnaamet.ee.


   


Linnulaulu kuulamine Tallinna loomaaias
Tallinna loomaaed kutsub aprillis ja mais kuulama linnulaulu. Harrastusornitoloogi Peep Veedla juhendusel tehakse esimene linnuretk teisipäeval, 24. aprillil algusega kell 18.45. Kogunetakse loomaaia põhjaväravas (Paldiski mnt. 145). Retk ei kesta üle kahe tunni.

Tulijatel on vaja ühe euro eest osta loomaaia pääse (maksta saab ainult sularahas).

Osalejad peavad end registreerima: tööpäevadel kell 10–16 tel. 694 3314.

Teine linnulaulu kuulamise retk on 22. mail ja sellest huvitatud saavad ennast kirja panna alates 14. maist.

Tallinna loomaaed

 
 

 


 

Loodusõhtu õitsvast elust Viljandis
Keskkonnaamet kutsub huvilisi loodusõhtule kolmapäeval, 25. aprillil algusega kell 17.30. Üritus toimub Viljandi linnaraamatukogu kolmanda korruse näitustesaalis.
Üritlusel „Õitsev elu” vaadatakse Urmas Tartese eestvedamisel pilte ja kuulatakse lugusid putukate mitmekesisusest, paljunemisest, suhetest teiste loomadega ning kohast looduses ja inimkultuuris.

Osaleda saab tasuta; õhtu kestab koos kohvipausiga umbes kaks tundi.

Lisa saab küsida ja osavõtusoovist teada anda keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialistile Reet Vaiksalule: tel. 5308 3344, Reet.Vaiksalu@keskkonnaamet.ee.

Keskkonnaamet

 


 

Valmistuge lummavate taimede päevaks
Eesti maaülikooli teaduse tippkeskus ENVIRON koostöös Tartu ülikooli ja Tallinna tehnikaülikooliga korraldavad 18. mail rahvusvahelise taimede lummuse päeva. Selle raames kutsutakse osalema videoklippide ja pildikavade (slaidiesitluse) konkursil. Osaleda võib ka filmi või animatsiooniga.

Videoklipp või pildikava peaks olema õpetliku sisuga ning tutvustama taimi, nende tähtsust ja taimedega seotud teadusi. Võistlustööd võivad käsitleda näiteks taime hapniku tootjana või keskkonna olulise osa ja mõjutajana, taime kui toitu, taimest tehtud tooteid, taime ilu allikana jms. Võistlustöö võib olla suunatud nii väheste eelteadmistega kui ka laiemate teadmistega inimestele.

Võistlustööde esitamise
tähtaeg on 4. mai. Neist paremaid näidatakse 18. mail Tartu raekoja platsil toimuval taimede lummuse päeval.
EMÜ

 

 

 

Lahemaa rahvuspargi looduskeskus

Loodusõhtu Lahemaa rahvuspargis

Pühapäeval, 29. aprillil on huvilised oodatud Lahemaa rahvuspargi looduskeskusesse loodusõhtule. Sel korral peab ettekande teemal „Loomult loom” Tallinna loomaaia ekskursioonijuht ja Jakob Westholmi gümnaasiumi bioloogia- ja keskkonnaõpetuse õpetaja Rando Kuustik.

Loodusõhtul tutvustatakse ja räägitakse lugusid paljudest loomadest: kodukassist suurte kassideni ja kakkudest Aafrika elevandini.

Loeng koos kohvipausiga kestab paar tundi ning osalemine on kõigile tasuta. Lisainfo: Krista Kingumets, keskkonnahariduse spetsialist, krista.kingumets@keskkonnaamet.ee.

Keskkonnaamet




 

Sänna taevarajal” saab taas hankida astronoomiateadmisi
Võrumaal Sännas alustab uut ekskursioonide hooaega „Sänna taevarada”.

Tegu on juhendatud matkaga, mille käigus omandatakse kogemuslikult teadmisi meie päikesesüsteemist, galaktikast ja universumist laiemalt. Arutletakse meie planeedi elurikkuse unikaalsuse üle ning juhitakse tähelepanu loodushoiu tähtsusele.

Matka pikkus on ligikaudu 2,5 kilomeetrit ning selle läbimiseks kulub umbes kolm tundi. Ekskursiooni osalustasu on 2,5 eurot matkaja kohta.

Peale rännaku võib tasu eest osa võtta tervisliku toitumise ja tarbimise õpitoast, noorematele huvilistele pakutakse aga vaatamiseks varjuteatrietendust „Jussikese reis kosmosesse”. Lisateavet ekskursioonide ja õpitubade kohta jagab Hendrik Noor, tel. 5558 8927.

Sänna kultuurimõis

 





Teabepäev uusimatest GIS-rakendustest ja ruumiandmetest
Maa-amet korraldab 3. mail algusega kell 10.00 teabepäeva, et anda ülevaade viimastel aastatel saavutatust ja tehtust.

2008. aastal seadis maa-amet sihiks hankida nelja aasta jooksul kogu Eesti ala kohta värskeid kaugseireandmeid, kasutades ajakohaseid aeropildistuse ja aerolaserskaneerimise seadmeid. See eesmärk on saavutatud ning teabepäeval tutvustataksegi erisuguste GIS-rakenduste jaoks valmistatud uusi andmekogusid.

Üritus toimub Tallinnas Mustamäe tee 51 maa-ameti suures saalis.

Teabepäevast huvitatutel tuleb osalemisest teada anda hiljemalt 23. aprillil veebiaadressi kaudu, samalt lehelt leiab ka päevakava: www.maaamet.ee/index.php?lang_id=1&page_id=583&menu_id=29.

Maa-amet


 



Toimetanud Katre Palo
Tagasiside, ettepanekud ja vihjed on teretulnud aadressil palo.katre@gmail.com

 





Uudiskirja arhiiv http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/index.php?id=-15

28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012